info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

طلاق توافقی شرایط و مدت انجام آن

طلاق توافقی شرایط و مدت انجام آن
567
28 خرداد 1401
سید یونس ساداتی

طلاق توافقی شرایط و مدت انجام آن

طلاق توافقی یکی از روش های متداول برای جدا شدن زوج ها از یکدیگر است. اگر چه موضوع طلاق در جامعه ما ناخوشایند است اما بیشترین تعداد پرونده در دادگاه های خانواده مرتبط با طلاق می باشد. در مواردی نیز طلاق گرفتن باعث رهایی از مشکلات و شروع یک زندگی جدید است، در این مقاله قصد داریم شرایط طلاق توافقی و مدت انجام آن را با هم بررسی کنیم، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

طلاق توافقی چیست؟

در شرایطی که زوج و زوجه به این نتیجه برسند که امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نیست، تصمیم به جدایی می گیرند و مراحل طلاق را سپری می کنند. در واقع، آسان ترین روش طلاق، طلاق توافقی است که به موجب آن زن و شوهر در مورد مسائلی مانند مهریه، حضانت فرزندان پس از طلاق، نفقه و … به توافق می رسند. طلاق توافقی در صورتی امکان پذیر است که زوجین در مورد تمامی مسائل مرتبط با زندگی مشترک، تعهدات خود و تکلیف این موارد با هم به تفاهم و توافق دست پیدا کنند.  برای درخواست طلاق توافقی نیز لازم است زوجین به دادگاه مراجعه کنند و نسبت به صدور درخواست گواهی عدم امکان سازش اقدام نمایند. سپس مطابق با شرایط و مراحل طلاق توافقی، سایر مراحل را سپری کنند.

طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

مطابق قانون حمایت از خانواده، تمامی موارد طلاق به استثنا طلاق توافقی باید از سوی دادگاه به داوری ارجاع داده شوند، به طور کلی طلاق توافقی شامل مراحل زیر است:

مرحله اول طلاق توافقی: مراجعه اجباری به مشاوره

برای این که درخواست طلاق زوجین در دادگاه بررسی شود، باید نامه عدم انصراف از طلاق که توسط مشاوره صادر شده، به دادگاه ارائه شود. به همین در اولین مرحله از طلاق توافقی لازم است زوجین در سامانه تصمیم طلاق ثبت نام کنند و نوبت مشاوره خود را از این طریق مشخص کنند.

مشورت با وکیل حرفه ای و کاربلد باعث تسریع در فرآیند طلاق خواهد شد، در صورتی که خواستار عدم مراجعه به مشاوره و اخذ حکم طلاق بدون مشاوره در کمترین زمان ممکن هستید میتوانید با وکیل آگاه تماس بگیرید.

مرحله دوم طلاق توافقی: ثبت درخواست طلاق

در این مرحله زوجین باید درخواست طلاق را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند. پس از ثبت درخواست، دفاتر الکترونیکی دادخواست طلاق متناسب با محل سکونت زوجین را به یکی از دادگاه های مناسب ارجاع می دهند تا سایر مراحل طلاق توافقی از طریق دادگاه پیگیری شود.

مرحله سوم طلاق توافقی: تعیین وقت دادگاه و مشاوره زوجین در دادگاه

بعد از ارائه درخواست طلاق به دادگاه، زوجین باید در انتظار تعیین وقت دادگاه بمانند. سپس با مشخص شدن زمان دادگاه، طرفین باید در دادگاه حاضر شوند و در مورد مسائل مختلف از جمله  مهریه، نفقه زوجه، حضانت فرزند پس از طلاق، جهیزیه و نحوه ملاقات با فرزند با یکدیگر توافق کنند. در نهایت توافقنامه زوجین توسط مشاور خانواده در دادگاه تکمیل شده و به امضای طرفین می رسد تا گواهی عدم امکان سازش صادر شود.

مرحله چهارم طلاق توافقی: حضور در دفترخانه و اجرای طلاق

پس از صدور رای طلاق توافقی توسط دادگاه، زوجین باید به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و اجرای صیغه طلاق را درخواست کنند، در نهایت با ثبت طلاق این فرآیند به اتمام می رسد. در طلاق توافقی از زمان صدور رای دادگاه، زوجین سه ماه فرصت دارند تا نسبت به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام کنند و پس از این مدت رای دادگاه منقضی خواهد شد.

توجه داشته باشید که در طلاق توافقی باید حتما طرفین در دفترخانه حضور پیدا کنند تا طلاق ثبت شود. در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه، طلاق توافقی انجام نخواهد شد.

طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی همانطور که از نام آن مشخص است، به توافق زن و شوهر بستگی دارد. در این قسمت شرایط عمومی و اختصاصی مرتبط با طلاق توافقی را بررسی خواهیم کرد.

شرایط عمومی طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی تا حدودی مشابه سایر روش های طلاق است با این تفاوت که برای ثبت درخواست طلاق در دفاتر الکترونیکی قضایی، لازم است زن و شوهر هر دو در دفتر خدمات قضایی حاضر شوند تا صدور درخواست طلاق توافقی با نظر طرفین صورت پذیرد. این در حالی است که در سایر روش های طلاق، برای ثبت درخواست تنها حضور یک نفر از زوجین در دفتر خدمات قضایی کفایت می کند.

در شرایط طلاق توافقی لازم است حقوق زوجه محفوظ باشد مگر اینکه زوجه به عدم دریافت حقوق خود رضایت داده باشد. برخی افراد تصور می کنند طلاق توافقی به معنی بخشش مهریه از سوی زوجه است ام در حقیقت چنین چیزی صحیح نمی باشد، زیرا شرط اصلی در این نوع طلاق،  توافق طرفین درمورد مسائل مختلف از جمله حضانت فرزند، مهریه و … است.

از دیگر شرایط طلاق توافقی ارائه گواهی عدم بارداری از سوی زوجه است. ارائه این گواهی در مراحل پایانی طلاق و پیش از صدور رای طلاق توافقی از سوی دادگاه، همواره الزامی است.

شرایط مخصوص طلاق توافقی

یکی از شرایط ویژه طلاق توافقی، دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از طرف مرکز مشاوره بهزیستی است. زیرا در طلاق توافقی برخلاف سایر روش های طلاق ارجاع به داوری وجود ندارد و زوجین ملزم به ارائه گواهی عدم انصراف به دادگاه هستند. از دیگر شرایط اختصاصی طلاق توافقی، دستیابی تفاهم و توافق در مورد تمامی تکالیف و حقوق مالی و غیرمالی زوجین است.

مدت زمان لازم برای طلاق توافقی

طلاق توافقی در مقایسه با سایر دعاوی سریع تر به سرانجام می رسد. با این حال طبق مصوبات سال 97، حضور در جلسات مشاوره خانواده و دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق برای زوجین اجباری شده و باعث طولانی تر شدن فرآیند طلاق توافقی شده است. بنابراین با سپری کردن جلسات مشاوره و دریافت وقت دادگاه، در نهایت می توانید رای طلاق توافقی و اجرای صیغه طلاق را با سپری شدن بازه زمانی 3 ماهه دریافت کنید. در صورتی که خواستار دریافت حکم طلاق کمتر از 3 هفته بدون نیاز به حضور در جلسات مشاوره را دارید، می توانید با وکیل آگاه تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که در طلاق توافقی برخلاف سایر روش های طلاق حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی اسقاط شده به همین دلیل زوجین می توانند بلافاصله پس از صدور رای دادگاه برای ثبت طلاق به دفتر طلاق مراجعه کنند.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، طلاق توافقی ساده ترین روش طلاق است که مستلزم توافق طرفین در مورد مسائلی از جمله مهریه، نفقه زوجه، حضانت فرزندان پس از طلاق و … است. شرایط طلاق توافقی شامل شرایط عمومی و شرایط اختصاصی است که مهم ترین شرایط اختصاصی آن دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از طرف مرکز مشاوره بهزیستی و توافق کامل طرفین در مورد تکالیف و حقوق مالی و غیرمالی است. اگر می خواهید برای طلاق توافقی اقدام کنید، لازم است در این مسیر از یک وکیل حرفه ای نیز مشاوره دریافت کنید تا بتوانید در زمان کوتاه تر حکم طلاق را دریافت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر وکیل مشهد

به انجمن وکیل اگاه بپیوندید

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

info@vakilagah.com

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 16

Call Now Button09155802353 تماس بگیرید