info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

وکیل ثبتی مشهد

وکیل ثبتی دقیقا چه پرونده‌هایی را در جریان دادرسی مدیریت می‌کنند و موضوعات آنها را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد؟

وکیل ثبتی را از کجا باید پیدا کنیم؟

 وکیل ثبتی دارای چه خصوصیات و ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود بتوانیم به او اعتماد کنیم و جریان پرونده خود را به او واگذار کنیم؟

آیا شما تاکنون با وکیل ثبتی روبرو شده اید و از روند کاری او اطلاع پیدا کرده اید؟

یکی از متخصص‌ترین و حرفه‌ای ترین افرادی که می‌تواند به شما کمک کند تا در جریان پرونده‌های ثبتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه‌ای مطلوب دست پیدا کنید، وکیل ثبتی است. بر اساس آمار و ارقام بدست آمده در سال‌های اخیر این موضوع به خوبی مشاهده می‌شود که تعداد کسانی که روزانه به وکیل ثبتی نیاز دارند به تدریج در حال افزایش است و به هیچ عنوان نمی‌توان میزان اثرگذاری و اهمیت وکیل ثبتی را نادیده گرفت.

وکیل ثبتی

وکیل ثبتی و ویژگی هایی که باید داشته باشد

وکیل ثبتی مشهد باید ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی داشته باشد تا بتوان به او اعتماد کرد و جریان دادرسی پرونده خود را به او واگذار کرد. یکی از تفاوت‌های اصلی وکیل ثبتی با دیگر وکلای پایه یک دادگستری در میزان تخصص و خصوصیات آنها می‌باشد که رد ادامه متن تمامی آنها را معرفی خواهیم کرد:

وکیل ثبتی باید دارای تحصیلات حقوقی باشد و بر تمامی مفاد قانونی تسلط داشته باشد تا بتواند عملکرد خوبی را در مراحل قضایی پرونده از خود به نمایش بگذارد و از تضییع حقوق موکل خود جلوگیری کند.

دومین و مهمترین ویژگی ثبتی وکیل ثبتی آن است که دارای تجربیات بسیار زیادی در مورد مسائل ثبتی است. چنین ویژگی مهمی باعث شده است وکیل ثبتی از لحاظ اخلاقی و منطقی بسیار سنجیده عمل کند.

سومین ویژگی وکیل ثبتی آن است که باید بتواند مشاوره حقوقی تخصصی به موکلان خود ارائه دهد و راهکارهای قانونی را در جلسات مشاوره‌ای به آنان معرفی کند تا افراد بتوانند عملکرد مناسبی در جریان دادرسی داشته باشند.

وکیل ثبتی ، نشانه ای از تمدن

ثبت را می‌توان نشانه‌ای از تمدن انسانی بدانیم. در واقع انسان به واسطه مفهوم ثبت توانست مفهوم مالکیت را جور دیگری درک کند. در واقع مفهوم ثبت در ادامه مفاهیمی مانند دست خط و قولنامه و قرارداد خطی و … به مفاهیم زندگی انسان اضافه شد. از این رو می‌توان ثبت را به عنوان نمادی از تمدن امروز بشری بدانیم.

اما برای این که بتوانیم دقیق‌تر و کامل‌تر با مفهوم وکیل ثبتی و کارکرد آن آشنا شویم، باید سعی کنیم مفهوم ثبت را از دید قانون بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. به بیان ساده تر ما باید بدانیم که قانون چه دیدگاهی راجع به مفهوم ثبت دارد و چرا قانون در برخی از موارد استفاده از این مفهوم اجباری تلقی کرده است؟ در ادامه با نگاه به این مفهوم می‌توانیم کارکرد وکیل ثبتی را بهتر درک کنیم. با ما در ادامه مسیر همراه باشید.

وکیل ثبتی

انواع سند در قانون

برای درک مفهوم ثبت باید به انواع سند در قانون نگاه کنیم. در واقع ثبت در ادامه مفهوم سند ایجاد شده است. بنابراین باید دید چه نوع اسنادی را اسناد ثبتی می‌گویند و قانون چه دیدگاهی در این باره دارد.

به طور کلی از دید قانون دو نوع سند بیشتر وجود ندارد. در قانون اسناد در یکی از دو دسته رسمی یا غیر رسمی قرار می‌گیرد. سند رسمی همان است که به صورت رسمی و در حضور نماینده دولت با قوه قضاییه به ثبت برسد و یا تنظیم شود. هر سندی که فاقد این ویژگی باشد عملا به عنوان یک سند غیر رسمی شناخته می‌شود.

بر اساس قانون اعتبار و وجهه قانونی سند رسمی بسیار بیشتر از سند غیر رسمی است. به طور مثال اگر در یک مورد سند رسمی و غیر رسمی وجود داشته باشد که به طور متناقض در مورد یک موضوع واحد نظر داده باشد، عملا دادگاه رای را به سند رسمی می‌دهد. مثلا اگر از فردی خانه‌ای خریداری کرده باشید و بر اساس قولنامه هزینه خانه را به او داده باشید، این فرد با دست داشتن سند رسمی مالکیت خانه می‌تواند قولنامه شما را باطل کند. بنابراین کاملا مشخص است که سند رسمی تا چه اندازه از قدرت و وجاهت قانونی برخوردار است.

رایج‌ترین اسناد رسمی همان است که به صورت ثبتی توسط سازمان ثبت و اسناد رسمی کشور صادر می‌شود. این سازمان به عنوان نماینده قوه قضائیه این اسناد را ثبت و صادر می‌کند. عمده اسناد رسمی که در دادگاه‌ها مورد استناد قرار می گیرد مربوط به همین اسناد ثبتی است.

بنابراین با توجه به اهمیتی که اسناد ثبتی از دید قانون دارد می توان اینگونه بیان کرد که وکیل ثبتی کار نسبتا مهم و پیچیده‌ای دارد. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

انتظاری که از وکیل ثبتی باید داشته باشیم

تا به اینجا مشخص شد که قانون چه اهمیتی برای اسناد ثبت شده قائل شده است. علت این موضوع نیز کاملا ساده و مشخص است. قانون به دنبال این است که بر اساس قوی‌ترین مدارک و مستندات رای عادلانه‌ای صادر کند. زمانی که سندی به دادگاه ارائه می‌شود، همواره این احتمال وجود دارد که این سند دستکاری شده باشد. اسناد رسمی به نوعی طراحی شده اند که عملا مانع از این سوء ظن می‌شوند.

یعنی به شیوه‌های مختلف می‌توان اصالت سند رسمی را اثبات کرد. از این رو دادگاه و قانون توجه ویژه‌ای به اسناد رسمی دارد و آن را نسبت به سند غیر رسمی موجه تر می‌داند. البته توجه داشته باشید که اسناد غیر رسمی نیز در نبود سند رسمی وجاهت قانونی دارد و می توان بر اساس آن استدلالی را در دادگاه پیش برد.

اگر بخواهیم کمی واقع بینانه تر به موضوع نگاه کنیم می‌توانیم اینگونه بیان کنیم که اساسا دعواهای ثبتی بسیار گسترده و نسبتا پیچیده است. از این رو نمی‌توان به شکل واحد بیان کرد که از وکیل ثبتی چه انتظاراتی می‌توانیم داشته باشیم.

به طور مثال در برخی از مواقع فروشنده از انتقال سند رسمی خودداری می‌کند و در دفتر ثبت اسناد رسمی حضور پیدا نمی‌کند. در این چنین شرایطی از وکیل ثبتی انتظار می‌رود که بتواند شرایطی را مهیا کند تا این انتقال در سریع‌ترین زمان ممکن صورت پذیرد.

به طور کلی هر نوع دعوی که در مورد اصالت سند، انتقال سند، یا هر اتفاقی مربوط به اسناد رسمی وجود داشته باشد می‌توان از وکیل ثبتی استفاده کرد. وکیل ثبتی فردی است که به مسائل حقوقی مربوط به این اسناد آگاهی دارد می‌تواند بر اساس قانون اهداف مد نظر پرونده را پیش ببرد.

اما بهتر است از مثال دیگری نیز در اینجا بیان کنیم تا مفهوم و اهمیت کارکرد وکیل ثبتی بیشتر مشخص شود. ملک شما دارای یک سند رسمی است. اما ممکن است اطلاعات مندرج در سند با اطلاعات واقعی ملک همخوانی نداشته باشد. در این چنین شرایطی استفاده از یک وکیل ثبتی می‌تواند کار را ساده‌تر و سریع‌تر کند. در واقع در هر زمینه‌ای مربوط به سند و اداره اسناد رسمی می‌توان از وکیل ثبتی استفاده کرد.

 در مورد وکیل ثبتی و مسائل قانون مربوط به ثبت دقت کنید:

در هر حوزه ابتدائي اقتضاء اهميت محل يك اداره يا دائره ثبت اسناد و املاك تأسيس می‌شود ممكن است هر اداره يا دائره ثبت ‌داراي شعبی باشد.

مديران و نمايندگان ثبت و مسئولين دفاتر و صاحبان دفاتر اسناد رسمي جز در محل ماموريت خود نمی‌توانند انجام وظيفه نمايند اقدامات ‌آنها در خارج از آن محل اثر قانوني ندارد.

در هر اداره يا دايره ثبت به تناسب توسعه آن يك يا چند نفر محقق ثبت براي رفع اختلافات و اعتراضات ناشي از تقاضاي ثبت املاك معين‌ خواهد شد. انتخاب محققين ثبت از بين مستخدمين وزارت عدليه مطابق نظامنامه كه وزارت عدليه تنظيم خواهد نمود به عمل می‌آيد.

حدود صلاحيت و طرز رسيدگي محققين ثبت به موجب نظامنامه معين خواهد شد در مواردي كه راي محقق ثبت قابل استيناف است ‌محكمه بدايت مرجع استينافی خواهد بود رسيدگی تميزی حكم محكمه بدايت مطابق قوانين عمومي در محكمه استيناف بعمل خواهد آمد.

براي رسيدگي به اختلافات و اشتباهات حاصله در امور مربوط به ثبت املاك و ثبت اسناد و تشخيص وقوع و موثر بودن اشتباه و رفع‌اختلاف و اخذ تصميم مقتضي دو هيئت بعنوان شوراي عالی ثبت و هيات نظارت در اداره كل ثبت تشكيل می‌شود ‌شوراي عالي ثبت مركب خواهد بود از مدعي ‌العموم ديوان عالی تميز و مدير كل امور قضائي به تعيين وزير‌عدليه و مدير كل ثبت ‌هيئت نظارت عبارت خواهند بود از معاون كل ثبت و رئيس اداره امور املاك و يك نفر از اعضاء اداره كل ثبت به تشخيص وزير عدليه وظايف و حدود صلاحيت هر يك از دو هيئت مذكور در ماده ۲۵ و ۲۵ مكرر تعيين می‌شود. ‌ترتيب طرح مسائل و رسيدگي در هر يك از دو هيئت بر طبق آئين نامه وزارت عدليه خواهد بود.

دفاتر لازم براي ثبت اسناد و املاك و عده و نوع و ترتيب آنها مطابق نظامنامه كه از طرف وزارت عدليه تنظيم مي ‌شود معين خواهد شد. مراجعه به دفاتر املاك براي اشخاص ذي‌نفع مطابق مقررات نظام‌نامه وزارت عدليه جايز است.

  ارائه اعتراض توسط وکیل ثبتی

 وکیل ثبتی از ابتدا تا انتهای جریانات پرونده‌های مختلف در کنار موکل‌اش است و شرایط مهم حقوقی را مطرح می‌کند:

هر كس نسبت به ملك مورد ثبت اعتراضي داشته باشد بايد از تاريخ نشر اولين اعلان نوبتي تا ۹۰ روز اقامه دعوي نمايد عرض حال مزبور ‌مستقيما باداره يا دايره يا شعبه ثبتی كه در ضمن اعلان نوبتی معين شده است تسليم می‌شود در مقابل عرض حال بايد رسيد داده شود در صورتي كه‌ عرض حال در مدت قانوني داده شده باشد اداره ثبت آن را نزد محقق ثبت و يا دفتر محكمه كه مرجع رسيدگی است ارسال می‌دارد اگر اداره ثبت‌ تشخيص دهد كه عرض حال خارج از مدت داده شده كتبا نظر خود را اظهار خواهد كرد و حكم محكمه ابتداي محل اطلاع می‌دهد تا حاكم مزبور در ‌جلسه اداري موافق نظام‌نامه وزارت عدليه رسيدگي كرده رای دهد رای حاكم محكمه ابتداي در اين موضوع قاطع است

هرگاه راجع به ملك مورد تقاضاي ثبت بين تقاضا كننده و ديگري قبل از انتشار اولين اعلان نوبتی دعوای اقامه شده و در جريان باشد ‌كسي كه طرف دعوی يا تقاضاكننده است بايد از تاريخ نشر اولين اعلان نوبتی تا ۹۰ روز تصديق محكمه را مشعر بجريان دعوی با اداره ثبت تسليم‌ نمايد و الا حق او ساقط خواهد شد.

در مواردي كه اداره ثبت تشخيص دهد تصديق مزبور خارج از مدت باداره ثبت تسليم گردیده موافق ماده ۱۶ عمل خواهد شد. در صورتي كه محكمه يا محقق ثبت قرار عدم صلاحيت خود را صادر نمايد مکلف است پس از قطعيت قرار مزبور به تقاضاي مدعی ‌دوسيه عمل را براي مرجع صلاحيت دار بفرستد در اين مورد تجديد عرض حال لازم نيست.

دقت کنید :

اگر معترض پس از تقدیم عرض حال در مدت شصت روز دعوای خود را تعقيب نكرد (مسکوت گذاشت) محكمه يا محقق ثبت مكلف است بتقاضاي‌ مستدعي ثبت قرار اسقاط دعوی اعتراض را صادر نمايد از اين قرار مي توان استيناف داد رای استيناف قابل تميز نيست.

در صورت فوت معترض به ثبت اعم از اينكه تاريخ فوت قبل يا بعد از اجراﻯ اين قانون باشد هرگاه معترض عليه نتواند تمام يا بعض از‌ وراث را معرفي نمايد به تقاضاﻯ او بشرح زير اقدام ميشود:

در مورد اول

دادگاه مراتب را به دادستان محل ابلاغ می‌كند كه در صورت وجود وراث محجور نسبت به نصب قيم و تعقيب دعوﻯ اقدام شود و‌ بعلاوه موضوع و جريان دعوﻯ را سه دفعه متوالي در يكي از روزنامه‌ هاﻯ كثيرالانتشار مركز و يكي از روزنامه‌هاﻯ محل يا نزديك مقر دادگاه آگهی می‌نمايد چنانچه ظرف نود روز از تاريخ انتشار آخرين آگهی دعوﻯ تعقيب نشود قرار سقوط دعوﻯ صادر گردد. ‌ابلاغ قرار مزبور يك نوبت در يكي از روزنامه‌هاﻯ محل يا نزديك مقر دادگاه آگهی خواهد شد و اگر ظرف مدت مقرر از قرار صادر پژوهش‌ خواهي نشود‌ قرار مزبور قطعي و لازم‌الاجرا است.

در مورد دوم

بوراث شناخته شده اخطار مي‌شود در صورتيكه در مقام تعقيب دعوﻯ باشد ظرف پنج روز از تاريخ ابلاغ اخطاريه به تقديم‌ درخواست تعقيب مبادرت كند. ‌در مورد وراث شناخته نشده و همچنين وراث شناخته شده كه با صدور و ابلاغ اخطاريه دعوﻯ را مسکوت گذاشته باشد بطريق مذكور در بند يك عمل‌ خواهد شد.

هرگاه دعوﻯ از طرف يكي از وراث تعقيب شود درخواست دهنده بايد دليل مثبت وراثت خود را پيوست و ميزان سهم‌الارث خود را صريحاً‌ در برگ درخواست قيد نماييد. در مواردي كه درخواست تعقيب فاقد شرايط فوق باشد به متقاضي اخطار مي‌شود كه ظرف پنج روز از تاريخ ابلاغ‌ درخواست خود را تكميل كنيد در صورت عدم تكميل اگر مدت مقرر در بند يك ماده ۱۸ مکرر منقضي شده باشد قرار سقوط دعوﻯ صادر خواهد شد.

 

در این مقاله از وکیل مشهد سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی در زمینه وکیل ثبتی در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم.

در صورتی که نیازمند به وکیل در امور ثبتی خود در مشهد بودید میتوانید به صفحه مشاوره رایگان وکالت مراجعه کنید و درخواست خود جهت مشاوره ثبت نمایید.

دیگر مقالات وکیل مشهد
Call Now Button09155802353 تماس بگیرید