09155802353

info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

وکیل مشهد
وکیل مشهد

وکیل حقوقی در مشهد

وکیل مشهد

وکیل  حقوقی از سوی موکل، مامور به انجام فعالیت های حقوقی در مراجع قضایی و یا مراجع غیر فضایی برای اهداف و حقوق می شود و نماینده و مستشار او در این مراجع شناخته می شود. طبق قانون مدنی هر اقدامی از سوی وکیل متوجه موکل خود است. در نتیجه وظیفه ای که بر عهده وکیل حقوقی است بسیار مهم و سنگین است. چه بسا بسیاری از حقوق مردم نادیده گرفته می شود، فقط به علت اینکه وکیل او در بیان اظهارات و یا در مقام مدافع عملکرد خوبی  نداشته است. همچنین در تعریف وکیل حقوقی باید گفت، کسی که مسلط بر زبان حقوقی و قانونی مملکت خود باشد و تحصیلات عالیه در زمینه حقوق داشته باشد وکیل می گویند. حداقل این تحصیلات اخذ مدرک لیسانس در دانشگاه است.

وکیل حقوقی با زبان قانونی و حقوقی خود به عنوان نماینده قانونی اشخاص به دفاع از حقوق آنها خواهد پرداخت. امروزه نیاز به وکیلی که همواره در همه مسائل قضایی و حقوقی  پشتیبان و مشاور اشخاص باشد نیاز می شود. منظور از مسائل حقوقی موضوعاتی کلی است که همه مسائل را در برمی گیرد. مشاوره از وکیل حقوقی بر اساس نوع مسئله مطرح شده لزوم تخصص در آن امر حقوقی یا فضایی است. امروزه در بسیاری از کشور های جهان وکالت موضوعات مختلف  شکل تخصصی به خود گرفته است ، اما در ایران هنوز به شکل رسمی این اتفاق نیفتاده است.  مثلا وکیل متخصص به امور تجارت فقط در زمینه تجارت به موکلین خود مشاوره خواهد داد. اما انواع وکیل حقوقی و وظیفه و اختیارات آنان و انواع حقوق و بسیاری از مسائل مربوط به این مبحث در این مقاله گنجانده شده است که به خواهیم پرداخت.

 

وکیل تضمینی حقوقی

وکیل حقوقی به موجب قراردادی که به آن وکالت نامه می گویند نمایندگی شخص را در امور و مسائل حقوقی بر عهده می گیرد. حیطه اختیارات وکیل نسبت به موکل خود در قرارداد یا وکالت نامه مشخص و تعیین می شود. وکیل هم نماینده شخص و هم واسطه او در انجام اموری است که در اختیارات مختص به وی مشخص شده است. زمانی که مابین موکل و وکیل وکالت نامه ای تنظیم می شود، وظایف هر دو طرف کاملا مشخص و تعیین خواهد شد. پیش تر گفتیم؛ وظیفه وکیل احقاق حقوق موکل خود و نماینده و واسطه او در همه امور است. اما موکل نیز در قبال این وکالت نامه وظایفی در حق وکیل خود دارد که باید  به آن پایبند باشد. وکالت نامه ای که در بین آنها تنظیم می شود، از رایج ترین و معتبرترین عقد نامه ها و قرارداد های است که در تمامی جوامع و اذهان جامعه معرفی می شود. پس تنظیم وکالت نامه، قدم اول در انجام هر فعالیتی حقوقی مابین وکیل و موکل است. حال که  با مفهوم وکالت آشنا شدیم، بهتر است با انواع وکیل  نیز بیشتر آشنا شویم.

انواع وکیل حقوقی

منظور از انواع وکیل حقوقی این است؛ گاهی عبارت وکیل پایه یک دادگستری را شنیده ایم و یا عبارت وکیل مدنی در برخی جاها به گوش ما رسیده است. گاهی نیز از طرف شخصی برای شخصی دیگر وکیل اختیار می شود. اما بیشتر منظور از انواع وکیل، هدف ما از وکیلی است که اختیار کرده ایم. آیا هدف ما از وکیل انتخابی کمک گرفتن از او برای امور قضایی است یا امور غیر قضایی؟؟ یا امور اداری مانند موضوعات روزمره ای؟!  یا وکیلی که به خاطر مسائل قضایی و غیر فضایی برای شخصی دیگر اختیار می شود که خود امکان اختیار وکیل را ندارد؟ مثلا شخص در زندان باشد و احتیاج به نماینده قانونی برای برخی از کارها داشته باشد. پس در این حالت سه نوع وکیل حقوقی داریم که به شرح زیر است.

وکیل دادگستری؛ به وکیلی که تحصیلات عالیه و دانشگاهی خود را در علوم مبانی و فقه و حقوق گذرانده است و در آزمون وکلای دادگستری، موفق به کسب رتبه ای بالا در میان کسانی که در این آزمون شرکت کرده اند شده است. این وکلا بعد از سپری کردن دوره کارآموزی پروانه کسب وکالت را دریافت می کنند و آماده ارائه خدمات حقوقی به جامعه خواهند شد. وکلای پایه یک دادگستری از وکلای درجه یک جامعه وکلا و به قانونی بسیار مسلط هستند.

وکیل مدنی؛ هر فردی برای پیش بردن امور اداری و حقوقی احتیاج به وکیل مدنی خواهد داشت. وکیل مدنی و موکل برای تنظیم وکالت نامه به دفتر ثبت اسناد رسمی رفته و اقدام به تهیه و تنظیم وکالت نامه ای می کنند که به موجب آن وکیل، نماینده قانونی شخص در امور مشخص شده می باشد.

وکیل مع الواسطه؛ در مواردی پیش خواهد آمد که  شخصی احتیاج به وکیلی دارد که از حقوق وی دفاع کند، اما به دلایلی نمی تواند به اختیار کردن وکیل اقدام کند. در نتیجه کسی را به عنوان واسطه قرار می دهد تا برای وی با وکیلی مشورت کرده و قراداد وکالت نامه تنظیم کند. به این نوع وکیل که به واسطه کسی دیگر برای شخص اختیار می شود، وکیل مع الواسطه گفته می شود.

تمامی وکلا، وکیل رسمی دادگستری هستند.

وکیل مشهد وکیل

انواع وکیل حقوقی در نحوه انتخاب

همه مردم جامعه برای تحقق اهداف و احقاق حق خود احتیاج به دفاع، راهنمایی و مشاوره وکیل حقوقی دارند. پس در همه امور قضایی و همه امور اداری شخص احتیاج به نماینده قانونی دارد که واسطه و نماینده او در انجام امور باشد. اما برخی از مردم به خاطر بضاعت مالی و یا به دلایل دیگر از اختیار کردن وکیل برای دفاع خودداری می کنند. به موجب قانون دادرسی باید تمام کسانی که مسائلی در امور قضایی دارند از وکیل مشاوره و راهنمایی بخواهند و نماینده آنها در این مراجع قضایی باشد. در همین راستا قانون گذار قوانینی را مطرح و ثبت کرده است که همه مردم از این حق و خدمت بهره مند شوند. در این خصوص نوع وکیل انتخابی به چند دسته زیر تقسیم می شوند.

وکیل حقوقی انتخابی

وکیل حقوقی انتخابی همانطور که از اسم آن مشخص است وکیلی است که شخص خود اقدام به اختیار و انتخاب وکیل مورد نظر خود می کند و بعد از تنظیم وکالت نامه رسما نماینده قانونی وی محسوب می شود.

وکیل حقوقی تسخیری

وکیل حقوقی تسخیری وکیلی است که در امور کیفری فعالیت می کند. در برخی مواقع  شخصی در محاکمات قضایی قادر به انتخاب وکیل برای دفاع از حقوق خود به علت بضاعت مالی نیست، دادگاه خود اقدام به انتخاب وکیل از میان وکلای دادگستری می نماید که به صورت رایگان مدافع وی در امر کیفری باشد به این وکیل وکیل تسخیری می گویند.

وکیل حقوقی معاضدتی

وکیل حقوقی معاضدتی وکیلی است که از سوی دادگستری در میان وکلای دادگستری انتخاب می شود تا به صورت رایگان وکالت شخصی را که در مراجع قضایی پرونده دارد بر عهده بگیرد. تفاوت آن با وکیل تسخیری این است که وکیل تسخیری فقط در امور کیفری وکالت را بر عهده می گیرد. ولی وکیل معاضدتی در امور مدنی وظایف  خود را برعهده دارد به این وکیل وکیل معاضدتی می گویند.

وکیل حقوقی سازمانی

قانون در حمایت قضایی از کارمندان نیروی مسلح و کارمندان دولتی، وکیل سازمانی را در اختیار کارمندان دولت قرار می دهد تا در صورتی که در امور قضایی با مشکلاتی مواجه شوند از وکیل سازمانی کمک بگیرند. اگر کارمند لشکری و کشوری در خدمت خود با مشکل مواجه شود، سازمان یا اداره محل خدمت او موظف است تا وکلای متخصص خود را در اختیار وی قرار دهند تا حقوق او پایمال نشود، به این وکیل وکیل سازمانی می گویند.

 

وکیل حقوقی کارآموز

وکیل حقوقی کارآموز کسی است که پس از گذراندن آزمون مهم وکلای دادگستری باید مدتی را زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری به عنوان کارآموز فعالیت کند. سرپرست او پرونده های سبک را برای وکالت در اختیار او قرار می دهد. به چنین وکلایی وکلای کارآموز می گویند.

وکیل حقوقی اتفاقی

 وکیل حقوقی اتفاقی کسی که دانش آموخته وکالت و حقوق باشد اما نه آزمون وکالت و نه دوره کارآموزی را گذرانده است. اما به صورت اتفاقی در مقام وکیل برای دفاع حقوق خانواده و خویشاوندانش به مسائل قضایی و دادگاه وارد می شود. با کسب مجوز و پرداخت هزینه های مرسوم می تواند به دفاع از خویشاوندان خود فعالیت کند.

وکیل حقوقی قوه قضاییه

در راستای اجرای قانون ۵ ساله سوم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور  افرادی که موفق به کسب پروانه وکالت از مرکز کارشناسان قوه قضاییه شده اند وکیل حقوقی قوه قضاییه می گویند که از مهم ترین نوع وکلا محسوب می شود.

وکیل حقوقی قوه ایثارگران

وکیل حقوقی ایثار گران یا وکیل حمایتی کسی است که در دفاع از ایثارگران و بسیجیان در مسائل قضایی ورود می کند. این افراد که از دفاتر حمایت قضایی پروانه وکالت دریافت کرده اند به حمایت از بسیجیان و ایثارگران تحت عنوان وکیل قضایی یا حمایتی در دفاع از حقوق آنان فعالیت می کند.

وکیل حقوقی در مشهد – 09155802353

 

وکیل در مشهد

تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود

در خصوص تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود اختیاراتی است که در عقد قرارداد وکالت نامه مشخص و تعیین می شود. دفاتر اسناد رسمی وکالت  نامه های را صادر می‌ کند که حدود اختیارات وکیل را در آن بیان کرده است. طبق این وکالت نامه موکل می تواند اختیاراتی را برای وکیل مشخص کند و طبق آن وکیل نماینده وی در این امور انتخابی است. پس بدیهی است که تعهدات وکیل در همان اختیاراتی است که موکل در اختیار وی قرار داده است.

تعهدات موکل دربرار وکیل حقوقی

همانطور که در مطلب فوق بیان کردیم وکیل حقوقی نسبت به موکل خود وظایف و تعدادی را دارد که به موجب وکالت نامه تنظیم شده در قبال این تعهدات مسئول و موظف است. پیش تر نیز گفتیم که وکالت نامه نوعی از قرارداد های رسمی رایج است. در هر قرارداد و عقد نامه ای دو طرف به عنوان اصحاب قرارداد شناخته می شوند که در مقابل یکدیگر مسئول به انجام تعهداتی هستند. اما تعهدات موکل در برابر وکیل چیست؟ طبق ماده قانون مدنی ۶۷۴ تا ۶۷۷ تعهدات موکل را بیان شده است. موکل باید طبق قرارداد وکالت نامه عمل کند و تمام حق الزحمه وکیل و هزینه هایی که برای اهداف موکل خرج کرده است را پرداخت نماید. اگر وکیل کاری را انجام داده که در اختیارات وی نبوده است، موکل هیچ تعهدی نسبت به آن ندارد.

انواع حقوق

چنانچه گفته شد وکیل حقوقی کسی است که از حق و حقوق اشخاص جامعه دفاع می کند. اما منظور از حقوق چیست؟ قانون حقوق را چگونه تعریف کرده است؟ انواع حقوقی که جامعه را پوشش داده است، کدام است؟ خب باید بگوییم که ما دو نوع حقوق در مباحث حقوقی و در جامعه داریم که در زیر به آن خواهیم پرداخت و جواب سوالات دیگر نیز در متن آن داده خواهد شد.

حقوق عمومی؛ حقوق عمومی حقوقی است که قانونگذار آن را تبیین و مشخص کرده است و تعهدات و قواعدی است که در رابطه بین  مردم و دولت و کارگزاران دولت حاکم است. و این قواعد تعهدات مردم نسبت به دولت و کارگزاران و بالعکس را شامل می شود. چنانچه مردم جامعه ای از عملکرد نهادی یا اداره ای دولتی ناراضی باشند، مبحث حقوق عمومی پیش خواهد آمد. پس هر دولتی که متعهد به کاری برای ملت خود شود، در حیطه حقوق عمومی تفسیر خواهد شد.

حقوق خصوصی؛ حقوق خصوصی حقوقی است که در بین مردم جامعه وجود دارد و روابط افراد جامعه با یکدیگر را تحت شعاع قرار می دهد. هر آنچه که به عنوان مسائل و مشکلات  قضایی در جامعه مورد بررسی قرار می گیرد، مربوط به اختیارات حقوق خصوصی است. طبق این حقوق همه آحاد مردم جامعه موظف به رعایت قانون و مقررات در قبال یکدیگر هستند. 

بررسی این دو مفهوم و بیان آن درباره موضوع وکیل حقوقی مهم است. زیرا زمانی که در تعریف وکیل بیان می داریم که مدافع حقوق است، منظور از حقوق چیست و انواع حقوق کدام است. پس مهم است که هر فردی بداند چه حقوقی را در جامعه دارد. حقوقی که در تقابل با افراد جامعه دارد و حقوقی که در ارتباط با دولت و حاکمیت کشور است، حقوق هر فرد جامعه می باشد.

 

مقالات وکیل حقوقی مشهد

Call Now Button09155802353 تماس بگیرید