info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

آخرین مقالات

وکیل حقوقی در مشهد

وکیل حقوقی در مشهد از سوی موکل خود، مامور می شود تا به انجام فعالیت‌های حقوقی در مراجع قضایی و یا مراجع غیر قضایی بپردازد تا موکل به اهداف و حقوق خود ، به بهترین شکل دست پیدا کند . وکیل حقوقی مشهد نماینده و مستشار موکل خود در این مراجع شناخته می‌شود. طبق قانون مدنی هر اقدامی از سوی وکیل متوجه موکل خود است.

وکیل مشهد

ویژگی بهترین وکیل حقوقی در مشهد

در نتیجه وظیفه‌ای که بر عهده وکیل است بسیار مهم و سنگین است. چه بسا بسیاری از حقوق مردم نادیده گرفته می‌شود، فقط به علت اینکه وکیل او در بیان اظهارات و یا در مقام مدافع عملکرد خوبی نداشته است. همچنین در تعریف وکیل باید گفت، کسی که مسلط بر زبان حقوقی و قانونی مملکت خود باشد و تحصیلات عالیه در زمینه حقوق داشته باشد وکیل می‌گویند. حداقل این تحصیلات اخذ مدرک لیسانس در دانشگاه است.

وکیل با زبان قانونی و حقوقی خود به عنوان نماینده قانونی اشخاص به دفاع از حقوق آنها خواهد پرداخت. امروزه نیاز به وکیلی که همواره در همه مسائل قضایی و حقوقی پشتیبان و مشاور اشخاص باشد احساس می‌شود. منظور از مسائل حقوقی موضوعاتی کلی است که همه مسائل را در برمی‌گیرد. مشاوره از وکیل بر اساس نوع مسئله مطرح شده لزوم تخصص در آن امر حقوقی یا قضایی است.

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان وکالت موضوعات مختلف ، شکل تخصصی به خود گرفته است، اما در ایران هنوز به شکل رسمی این اتفاق نیفتاده است. مثلا وکیل متخصص به امور تجارت فقط در زمینه تجارت به موکلین خود مشاوره خواهد داد. اما انواع وکیل حقوقی و وظیفه و اختیارات آنان و انواع حقوق و بسیاری از مسائل مربوط به این مبحث در این مقاله گنجانده شده است که به آن خواهیم پرداخت.

حیطه وظایف وکیل و موکل

وکیل حقوقی به موجب قراردادی که به آن وکالت نامه می‌گویند نمایندگی شخص را در امور و مسائل حقوقی بر عهده می‌گیرد. حیطه اختیارات وکیل نسبت به موکل خود در قرارداد یا وکالت نامه مشخص و تعیین می‌شود. وکیل هم نماینده شخص و هم واسطه او در انجام اموری است که در اختیارات مختص به وی مشخص شده است.

زمانی که ما بین موکل و وکیل وکالت نامه‌ای تنظیم می‌شود، وظایف هر دو طرف کاملا مشخص و تعیین خواهد شد.

پیش تر گفتیم وظیفه وکیل احقاق حقوق موکل خود و نماینده و واسطه او در همه امور است. اما موکل نیز در قبال این وکالت نامه وظایفی در حق وکیل خود دارد که باید به آن پایبند باشد.

وکالت نامه‌ای که در بین آنها تنظیم می‌شود، از رایج‌ترین و معتبرترین عقدنامه‌ها و قراردادهای است که در تمامی جوامع و اذهان جامعه معرفی می‌شود. پس تنظیم وکالت نامه، قدم اول در انجام هر فعالیتی حقوقی مابین وکیل و موکل است.

وکیل مشهد

وکیل تضمینی حقوقی

وکیل تضمینی عنوانی است که امروزه بیشتر بر سر زبان ها افتاده است و افراد فکر می کنند اگراز وکلایی در خواست کمک نمایند که به خود لقب وکیل تضمینی داده اند ، امکان دستیابیشان به موفقیت بیشتر است و این در حالی است که اصلا وکیل تضمینی وجود ندارد و حتی تضمین کردن نتیجه دادگاه برای موکل جرم محسوب می شود.

افراد می توانند از وکلای تضمینی شکایت به عمل آورند. در برخی موارد وکیل تضمینی محکوم می شود مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت نماید و در برخی موارد هم وکلا محکوم به مجازات کیفری می شوند.

انواع وکیل حقوقی در مشهد

منظور از انواع وکیل حقوقی این است گاهی عبارت وکیل پایه یک دادگستری را شنیده‌‎‌ایم و یا عبارت وکیل مدنی در برخی مواقع به گوش ما رسیده است. گاهی نیز از طرف شخصی برای شخصی دیگر وکیل اختیار می شود. اما بیشتر منظور از انواع وکیل، هدف ما از وکیلی است که اختیار کرده ایم.

آیا هدف ما از وکیل انتخابی کمک گرفتن از او برای امور قضایی است یا امور غیر قضایی؟؟ یا امور اداری مانند موضوعات روزمره‌ای؟! یا وکیلی که به خاطر مسائل قضایی و غیر فضایی برای شخصی دیگر اختیار می‌شود که خود امکان اختیار وکیل را ندارد؟ مثلا شخص در زندان باشد و احتیاج به نماینده قانونی برای برخی از کارها داشته باشد. پس در این حالت سه نوع وکیل داریم که به شرح زیر است.

وکیل دادگستری

به وکیلی که تحصیلات عالیه و دانشگاهی خود را در علوم مبانی و فقه و حقوق گذرانده است و در آزمون وکلای دادگستری، موفق به کسب رتبه‌ای بالا در میان کسانی که در این آزمون شرکت کرده‌اند شده است وکیل رسمی دادگستری می گویند. این وکلا بعد از سپری کردن دوره کارآموزی پروانه کسب وکالت را دریافت می‌کنند و آماده ارائه خدمات حقوقی به جامعه خواهند شد. وکلای پایه یک دادگستری از وکلای درجه یک جامعه و مسلط به قانون هستند.

وکیل مدنی

هر فردی برای پیش بردن امور اداری و حقوقی احتیاج به وکیل مدنی خواهد داشت. وکیل مدنی و موکل برای تنظیم وکالت‌نامه به دفتر ثبت اسناد رسمی رفته و اقدام به تهیه و تنظیم وکالت‌نامه‌ای می‌کنند که به موجب آن وکیل، نماینده قانونی شخص در امور مشخص شده می‌باشد.

وکیل مع الواسطه

در مواردی پیش خواهد آمد که شخصی احتیاج به وکیلی دارد که از حقوق وی دفاع کند، اما به دلایلی نمی‌تواند به اختیار کردن وکیل اقدام کند. در نتیجه کسی را به عنوان واسطه قرار می‌دهد تا برای وی با وکیلی مشورت کرده و قراداد وکالت نامه تنظیم کند. به این نوع وکیل که به واسطه کسی دیگر برای شخص اختیار می‌شود، وکیل مع الواسطه گفته می‌شود.

انواع وکیل حقوقی در نحوه انتخاب

همه مردم جامعه برای تحقق اهداف و احقاق حق خود احتیاج به دفاع، راهنمایی و مشاوره وکیل دارند. پس در همه امور قضایی و همه امور اداری شخص احتیاج به نماینده قانونی دارد که واسطه و نماینده او در انجام امور باشد. اما برخی از مردم به خاطر بضاعت مالی و یا به دلایل دیگر از اختیار کردن وکیل برای دفاع خودداری می‌کنند.

به موجب قانون دادرسی باید تمام کسانی که مسائلی در امور قضایی دارند از وکیل مشاوره و راهنمایی بخواهند و نماینده آنها در این مراجع قضایی باشد.

در همین راستا قانون گذار قوانینی را مطرح و ثبت کرده است که همه مردم از این حق و خدمت بهره‌مند شوند. در این خصوص نوع وکیل انتخابی به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند:

وکیل حقوقی انتخابی

وکیل حقوقی انتخابی همانطور که از اسم آن مشخص است وکیلی است که شخص خود اقدام به اختیار و انتخاب وکیل مورد نظر خود می‌کند و بعد از تنظیم وکالت‌نامه رسما نماینده قانونی وی محسوب می‌شود.

وکیل حقوقی تسخیری

وکیل حقوقی تسخیری وکیلی است که در امور کیفری فعالیت می‌کند. در برخی مواقع شخصی در محاکمات قضایی قادر به انتخاب وکیل برای دفاع از حقوق خود به علت بضاعت مالی نیست، دادگاه خود اقدام به انتخاب وکیل از میان وکلای دادگستری می‌نماید که به صورت رایگان مدافع وی در امر کیفری باشد به این وکیل، وکیل تسخیری می‌گویند.

وکیل حقوقی معاضدتی

وکیل معاضدتی وکیلی است که از سوی دادگستری در میان وکلای دادگستری انتخاب می شود تا به صورت رایگان وکالت شخصی را که در مراجع قضایی پرونده دارد بر عهده بگیرد. تفاوت آن با وکیل تسخیری این است که وکیل تسخیری فقط در امور کیفری وکالت را بر عهده می‌گیرد. ولی وکیل معاضدتی در امور مدنی وظایف خود را برعهده دارد به این وکیل وکیل معاضدتی می‌گویند.

وکیل حقوقی سازمانی

قانون در حمایت قضایی از کارمندان نیروی مسلح و کارمندان دولتی، وکیل سازمانی را در اختیار کارمندان دولت قرار می‌دهد تا در صورتی که در امور قضایی با مشکلاتی مواجه شوند از وکیل سازمانی کمک بگیرند.

اگر کارمند لشکری و کشوری در خدمت خود با مشکل مواجه شود، سازمان یا اداره محل خدمت او موظف است تا وکلای متخصص خود را در اختیار وی قرار دهند تا حقوق او پایمال نشود، به این وکیل وکیل سازمانی می‌گویند.

وکیل حقوقی کارآموز

وکیل حقوقی کارآموز کسی است که پس از گذراندن آزمون مهم وکلای دادگستری باید مدتی را زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری به عنوان کارآموز فعالیت کند. سرپرست او پرونده های سبک را برای وکالت در اختیار او قرار می‌دهد. به چنین وکلایی وکلای کارآموز می‌گویند.

وکیل حقوقی اتفاقی

وکیل اتفاقی کسی که دانش آموخته وکالت و حقوق باشد اما نه آزمون وکالت و نه دوره کارآموزی را گذرانده است. اما به صورت اتفاقی در مقام وکیل برای دفاع حقوق خانواده و خویشاوندان به مسائل قضایی و دادگاه وارد می‌شود. با کسب مجوز و پرداخت هزینه‌های مرسوم می‌تواند به دفاع از خویشاوندان خود فعالیت کند.

وکیل حقوقی قوه قضاییه

در راستای اجرای قانون ۵ ساله سوم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور افرادی که موفق به کسب پروانه وکالت از مرکز کارشناسان قوه قضاییه شده‌اند وکیل قوه قضاییه می‌گویند که از مهم‌ترین نوع وکلا محسوب می‌شود.

وکیل حقوقی حوزه ایثارگران

یک شخص آگاه و دانا به مسائل و مشکلات جانبازان باید مشاوره حقوقی به جانبازان جنگ تحمیلی را انجام دهد. بهتر است از فردی کمک گرفته شود که اطلاعات کافی در مورد مشکلات جانبازان و ایثارگران با بنیاد شهدا دارد.

عدم پرداخت حقوق جانبازی و اصلاح درصد معلولیت از مشکلات مهم جانبازان است، برای رفع مشکلات و آگاهی از حق و حقوق خود می توانید از مشاوره حقوقی استفاده کنید. از عامه ی مشکلات حقوقی جانبازان جنگ تحمیلی پرداخت نشدن مستمری است و یا به طور کلی بنیاد شهید به وضع زندگی خانواده های ایثارگر توجه کافی را ندارد و این خود مشکلی دیگر است.

نبود دارو و کمبود داروهای ضروری از مشکلات دیگر جانبازان است، برخی از جانبازان به دلیل بیماری های مزمنی که دارند به داروهای خاصی نیز نیازمند هستند، این افراد در اثر مواد شیمیایی به بیماری های ریوی و تنفسی دچار گشته اند که کمبود و نبودن دارو به مرگ آن ها منجر می شود.

برخی از جانبازان و ایثارگران نیازمند داروی های قلبی و شیمیایی خاصی هستند که کمبود این دارو ها از مشکلات مهم آن ها به حساب می آید.در حال حاضر یکی از مهم ترین معضلات جامعه بیکاری افراد جوان است و این امر برای فرزندان شهدا و ایثارگر نیز قابل شهود است، بدیهی است که در مشاوره حقوقی به جانبازان جنگ تحمیلی اگر پدر در خانواده توانایی کار کردن نداشته باشد

و این ناتوانی بر اثر مشکلات جسمی حاصل از جنگ باشد عهده دار این خانواده باید فردی دیگر گردد. نبود کار مناسب و کافی برای جوانان یکی از چند مشکل از مشکلات خانواده ی جانبازان است. برای بررسی بیشتر مشکلات جانبازان می توانید از مشاوره حقوقی بهره مند شوید.

وکیل مشهد

تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود

در خصوص تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود اختیاراتی است که در عقد قرارداد وکالت نامه مشخص و تعیین می‌شود. دفاتر اسناد رسمی وکالت‌نامه‌های را صادر می‌کند که حدود اختیارات وکیل را در آن بیان کرده است.

طبق این وکالت نامه موکل می‌تواند اختیاراتی را برای وکیل مشخص کند و طبق آن وکیل نماینده وی در این امور انتخابی است. پس بدیهی است که تعهدات وکیل در همان اختیاراتی است که موکل در اختیار وی قرار داده است.

تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود

در خصوص تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود اختیاراتی است که در عقد قرارداد وکالت نامه مشخص و تعیین می‌شود. دفاتر اسناد رسمی وکالت‌نامه‌های را صادر می‌کند که حدود اختیارات وکیل را در آن بیان کرده است. طبق این وکالت نامه موکل می‌تواند اختیاراتی را برای وکیل مشخص کند و طبق آن وکیل نماینده وی در این امور انتخابی است. پس بدیهی است که تعهدات وکیل در همان اختیاراتی است که موکل در اختیار وی قرار داده است.

تعهدات موکل دربرابر وکیل حقوقی

همانطور که در مطلب فوق بیان کردیم وکیل نسبت به موکل خود وظایف و تعدادی را دارد که به موجب وکالت‌نامه تنظیم شده در قبال این تعهدات مسئول و موظف است. پیش‌تر نیز گفتیم که وکالت‌نامه نوعی از قراردادهای رسمی رایج است.

در هر قرارداد و عقدنامه‌ای دو طرف به عنوان اصحاب قرارداد شناخته می‌شوند که در مقابل یکدیگر مسئول به انجام تعهداتی هستند.

اما تعهدات موکل در برابر وکیل چیست؟ طبق ماده قانون مدنی ۶۷۴ تا ۶۷۷ تعهدات موکل را بیان شده است. موکل باید طبق قرارداد وکالت‌نامه عمل کند و تمام حق الزحمه وکیل و هزینه‌هایی که برای اهداف موکل خرج کرده است را پرداخت نماید. اگر وکیل کاری را انجام داده که در اختیارات وی نبوده است، موکل هیچ تعهدی نسبت به آن ندارد.

انواع حقوق

چنانچه گفته شد وکیل حقوقی کسی است که از حق و حقوق اشخاص جامعه دفاع می‌کند. اما منظور از حقوق چیست؟ قانون حقوق را چگونه تعریف کرده است؟ انواع حقوقی که جامعه را پوشش داده است، کدام است؟ خب باید بگوییم که ما دو نوع حقوق در مباحث حقوقی و در جامعه داریم که در زیر به آن خواهیم پرداخت و جواب سوالات دیگر نیز در متن آن داده خواهد شد.

حقوق عمومی

حقوق عمومی حقوقی است که قانونگذار آن را تبیین و مشخص کرده است و تعهدات و قواعدی است که در رابطه بین مردم و دولت و کارگزاران دولت حاکم است و این قواعد تعهدات مردم نسبت به دولت و کارگزاران و بالعکس را شامل می‌شود.

چنانچه مردم جامعه‌ای از عملکرد نهادی یا اداره‌ای دولتی ناراضی باشند، مبحث حقوق عمومی پیش خواهد آمد. پس هر دولتی که متعهد به کاری برای ملت خود شود در حیطه حقوق عمومی تفسیر خواهد شد.

حقوق خصوصی

حقوق خصوصی حقوقی است که در بین مردم جامعه وجود دارد و روابط افراد جامعه با یکدیگر را تحت شعاع قرار می‌دهد. هر آنچه که به عنوان مسائل و مشکلات قضایی در جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد، مربوط به اختیارات حقوق خصوصی است. طبق این حقوق همه آحاد مردم جامعه موظف به رعایت قانون و مقررات در قبال یکدیگر هستند.

بررسی این دو مفهوم و بیان آن درباره موضوع وکیل حقوقی مهم است. زیرا زمانی که در تعریف وکیل بیان می‌داریم که مدافع حقوق است، منظور از حقوق چیست و انواع حقوق کدام است. پس مهم است که هر فردی بداند چه حقوقی را در جامعه دارد.

حقوقی که در تقابل با افراد جامعه دارد و حقوقی که در ارتباط با دولت و حاکمیت کشور است، حقوق هر فرد جامعه می‌باشد.

در کدام حوزه ها می توان به وکیل حقوقی مراجعه کرد ؟

در حوزه دعاوی مرتبط با چک

چک نوعی از اوراق با ارزش مالی است که از ان به عنوان یک وسیله پرداخت استفاده می شود. چک به دسته های مختلفی از جمله چک تضمینی ، صیادی و… تقسیم می شود. برای طرح دعاوی مرتبط با چک و برای اینکه روند رسیدگی به پرونده بهتر و سریع تر باشد ، نیازمند وکیل حقوقی هستیم.

چک تضمینی

کاربرد این چک برای انتقال پول بین دو بانک است. این چک همانند چک رمز دار شهری ، توسط بانک تضمین می شود. این چک نیز حکم پول نقد را دارد. برای صدور این چک نیز نیاز به دست چک ندارید و باید برای صدور آن از بانک خود درخواست کنید.

یکی از تفاوت های چک بین بانکی با چک تضمین شده این است که چک تضمین شده می تواند در وجه حامل صادر شود اما این امکان در چک بین بانکی وجود ندارد و چک بین بانکی حتما باید در وجه شخص گیرنده صادر شود.

همچنین در این چک باید شماره حساب و کد شعبه بانکی که شخص گیرنده چک در آن بانک حساب دارد در چک مشخص شود. برای نقد کردن چک بین بانکی نیز باید به شعبه بانک درج شده در چک مراجعه شود. در این صورت پول در همان روز به حساب مقصد واریز می گردد.

چک صیادی

یکی از انواع چک که در معاملات مورد استفاده قرار می گیرد ، چک صیادی است. چک های صیادی مطابق با قوانین جدید چک و تحت کنترل و نظارت بانک مرکزی از طریق سامانه صیاد ، صادر می شود. چک صیادی به رنگ بنفش می باشد.

چک صیادی در ابتدای سال 1400 به منظور اصلاح فرایند صدور و وصول چک از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.بر طبق قانون وضع شده ، کلیه چک ها باید در سامانه صیاد ثبت شوند و دیگر دسته چک های قدیمی به شکل گذشته ی خود صادر نخواهند شد.

در چک های صیادی مشکلاتی همچون جعل و یا خط خوردگی تا حد زیادی حل شده است. زیرا صاحب چک پس از نوشتن چک باید تمام اطلاعات مربوطه را در سامانه صیاد بارگزاری نماید و بدین ترتیب امکان جعل و الحاق و پشت نویسی و خط خورگی وجود ندارد. پشت نویسی و خط خوردگی در چک های صیادی ممنوع می باشد و اگر دست به چنین عملی بزنید ، چک تماک اعتبار خود را از دست می دهد و قابل وصول نمی باشد.

قرارداد

یکی دیگر از حوزه های کاری وکیل حقوقی ، دعاوی قرارداد می باشد . قرداد یک توافق به صورت مکتوب است که هر دو طرف با امضای خود، مهر تاییدی بر آن زده اند.

بر طبق ماده 183 قانون مدنی عقد عبارت است از یک یا چندنفر که در برابر یک یا چندنفر دیگر بر امری تعهد نمایند و مورد قبول همه انها باشد. آنچه در میان عموم رایج است یکسان دانستن معنای عقد و قرارداد است. اما این دو در مباحث و علم حقوق با یکدیگر تفاوت دارند و دو موضوع جدا هستند.

عقد : به توافق هایی گفته می شود که قانون برای انها شرایط و قوانینی را تعیین کرده است و به آن عقود معین می گویند. این عقود شامل لازم / خیاری / جایز / منجز / و معلق است.

قرارداد : توافقی است که شرایط و قوانین آن توسط قانون مشخص نشده است و افراد تا هنگامی که به جامعه اسیبی وارد ننمایند می توانند به توافق خود پایبند باشند.

امور مرتبط با الزام بر انجام تعهد

تعهد بر وزن تعفل از ریشه «عهد» است و در لغت به معنای بر عهده گرفتن و عهد و پیمان آمده است. در اصطلاح فقهی ناظر به رابطه ای است که بر اساس آن شخص ملزم به انتقال یا قسم مال یا منفعت یا حق یا انجام دادن یا ندادن کاری می شود اسباب ایجاد چنین رابطه ای ممکن است عقد، ایقاع یا الزامات قهری باشد.

۱. موضوع تعهد: موضوع تعهد ممکن است مالی مانند انتقال ملکی یا غیرمالی مانند انجام با عدم انجام کار باشد.

۲. طرف تعهد: ممکن است متعهد یا متعهدله یک یا دو یا چند نفر باشند.

۳. رابطه حقوقی: سومین رکن تعهد نوع رابطه حقوقی است که طرف متعهد را ملزم به انجام امر یا خودداری از انجام امری به نفع متعهدله می کند که ممکن است ناشی از یک عقد یا یک الزام قانونی باشد؛ بنابراین، باید گفت تعهد یکی از آثار عقد است.

اعسار

اعسار در لغت به معنای عسر و سختی می باشد. عدم توان مالی و در تنگنا قرار داشتن ، نوعی اعسار است. در اصطلاحات حقوقی به افرادی که توان مالی ندارند و یا به علت عدم دسترسی به دارایی هایشان ( در رهن بانک بودن و..) قادر به پرداخت بدهی های خود نباشند ، معسر گفته می شود. در پی جریانات رسیدگی به شکایات ،

گاه افرادی پیدا می شوند که توان پرداخت هزینه ی حق الوکاله و یا حتی هزینه های دادرسی را ندارند. چنین افرادی می توانند از دادگاه تقاضای اعسار داشته باشند. اگر ادعای آنها به مرحله اثبات برسد ، دادگاه هزینه های شکایت وی را تقبل می نماید.

مطالبه وجه

مطالبه وجه و یا همان مطالبه طلب به معنای پس گرفتن پول نقد بر واحد رایج است. (ریال یا تومان)

این دعوا از جمله دعاوی مالی بوده و بر حسب مورد با توجه به میزان و ارزش خواسته در دادگاه عمومی حقوقی و یا شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار می گیرد.از جهت صلاحیت محلی هم برای رسیدگی به دعوای مطالبه وجه یا مطالبه طلب دادگاه اقامت خوانده صالح به رسیدگی است.به دلایل مختلف ممکن است یک نفر از دیگری وجهی را طلبکار باشد مثل اینکه معامله ای انجام شده و مبلغ آن پرداخت نشده باشد یا اینکه پولی به قرض داده شده باشد و یا خسارت پولی و مالی به خواهان وارد شده و به واسطه آن وجه موضوع طلب خواسته شده باشد.

ارث

اموال ماترک متوفی متعلق به ورثه ی وی می باشد که اصطلاحا آن را ارث می نامند. ورثه و کسانی که ارث می برند به خویشاوندانی گفته می شود که از نزدیک ترین درجه و طبقه شروع می شوند و تا دور ترین درجات خویشاوندی مثل عموها و عمه ها و دایی ها و خاله ها و فرزندان آنها و فرزندان فرزندان آنها پیش می رود.نکته مهم اینکه وجود هر درجه از خویشاوندان، خویشاوندان بعد را از ارث محروم می کند.

اگر با متوفی قرابت نسبی (فرزند) و یا قرابت سببی (ازدواج) داشته باشید ، با توجه به درجه و میزان قرابت ، سهم الارثتان متفاوت می باشد.

انواع دعاوی حقوقی

به دو دسته تقسیم می شوند. 1- دعاوی حقوقی مالی و 2- دعاوی حقوقی غیر مالی.

دعاوی حقوقی مالی نیز خود به سه دسته دیگر تقسیم می شوند : اختلافات مالی عادی، اختلافات مالی در امور حسبی و اختلافات مالی مربوط به مالک و مستاجر.

دعاوی غیر مالی

به دو دسته دعاوی غیر مالی ذاتی و دعاوی غیر مالی اعتباری تقسیم بندی می شوند.

دعاوی غیرمالی ذاتی: این دسته دعاوی در مورد حقوق غیر مالی و حقوقی که به طور ذاتی مادی هستند، مطرح می شوند و سبب به وجود آمدن منفعت مالی برای شخص نمی شوند. از جمله دعاوی غیر مالی ذاتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دعاوی زوجیت / دعاوی ولایت و نسب / دعاوی حجر / دعاوی الزام به استرداد سند / دعاوی غیرمالی اعتباری

این نوع دعاوی ذاتا غیر مالی هستند اما بنا به دلایلی از سوی قانونگذار در دسته دعاوی غیر مالی قرار گرفته اند:

خلع ید(در صورتیکه مالکیت مورد نزاع نباشد)

درخواست افراز(در صورتیکه مالکیت مورد نزاع نباشد)

تقسیم فروش مال مشاع(در صورتیکه مالکیت مورد نزاع نباشد)

دعاوی راجع به موجر و مستاجر به جز دعاوی اجور معوقه

میزان حق الوکاله وکیل

دعاوی مزاحمت، ممانعت از حق و تصرف عدوانی در عین غیر منقول(موضوع مواد ۱۵۸ الی ۱۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی)

مطالبه افت قیمت خودرو

با وقوع تصادف باید خسارت های ناشی از تصادف و افت قیمت خودرو توسط مسبب حادثه پرداخت شود، چنانچه در پرداخت خسارت توافق میان طرفین حاصل نشود، شخص متضرر باید برای مطالبه افت قیمت خودرو و خسارت ناشی از تصادف، به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

در نهایت در صورتی که شخص متضرر و مسبب تصادف توافق نکنند، باید دادخواست تامین دلیل در شورای حل اختلاف توسط زیان دیده به ثبت برسد. در این حالت با ثبت دادخواست، قرار کارشناسی به منظور برآورد میزان خسارت توسط قاضی صادر می شود تا میزان افت قیمت خودرو مشخص شود.لازم به ذکر است، برای مطالبه افت قیمت خودرو باید مدارکی از جمله کروکی تصادف، گزارش پلیس و مدارک شناسایی مالک خودرو را ارائه دهید.

نحوه مطالبه سر قفلی در قانون ایران

نحوه مطالبه سرقفلی در حقوق ایران در قراردادهای اجاره موضوع قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶، اگر مالک بر اساس حکم تخلیه ای که توسط دادگاه صادر می شود، اقدام به تخلیه ملک نماید، مستاجر در مواردی که مستحق دریافت حق سرقفلی است می تواند همزمان با دادخواست تخلیه از سوی موجر و یا پس از آن اقدام به طرح دعوای مطالبه سرقفلی نماید.

اگر مالک در پایان مدت قرارداد اجاره دادخواست تخلیه مطرح ننماید، مستاجر مي تواند بدوا دادخواست مطالبه سرقفلی را به دادگاه تقدیم کند.مقدمه این دادخواست آن است که مستاجر ملک را تخلیه نموده و به مالک تحویل دهد و در صورت استنکاف مالك از تحویل گرفتن ملک، ملک را به دادگاه تحویل دهد.

دادگاه پس از برگزاری جلسه رسیدگی، با ارجاع پرونده به کارشناس رسمی دادگستری، بهای سرقفلی را بر اساس قیمت عادله روز محاسبه نموده و موجر را به پرداخت سرقفلی محکوم می کند.

نتیجه گیری :

وکیل حقوقی در مشهد از سوی موکل خود، مامور می شود تا به انجام فعالیت‌های حقوقی در مراجع قضایی و یا مراجع غیر قضایی بپردازد تا موکل به اهداف و حقوق خود ، به بهترین شکل دست پیدا کند . وکیل و موکل هر دو موظف هستند بر اساس قراردادی که میان خود بستند به تعهداتشان عمل نمایند و اگر وکیل عملی را انجام دهد که در قرارداد ذکر نشده است ، موکل موظف به پرداخت اجرت این عمل نمی باشد.

وکلای معاضدتی / تسخیری / و… همگی از وکلای رسمی دادگستری هستند که در آزمون وکالت با کسب رتبه های بالا پذیرفته شده اند. حقوق عمومی حقوقی است که قانونگذار آن را تبیین و مشخص کرده است و تعهدات و قواعدی است که در رابطه بین مردم و دولت و کارگزاران دولت حاکم است و این قواعد تعهدات مردم نسبت به دولت و کارگزاران و بالعکس را شامل می‌شود. حقوق خصوصی حقوقی است که در بین مردم جامعه وجود دارد و روابط افراد جامعه با یکدیگر را تحت شعاع قرار می‌دهد.

هر آنچه که به عنوان مسائل و مشکلات قضایی در جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد، مربوط به اختیارات حقوق خصوصی است.دعاوی چک نیز در حوزه کاری وکیل حقوقی می باشد که افراد می توانند با مراجعه به این وکلا و طرح شکایت ، روند پیش روی پرونده خود را سرعت بخشند. علاوه بر اینها ، افراد برای تنظیم قرارداد و یا طرح شکایت های مرتبط با دعاوی قرارداد می توانند از وکلای حقوقی استفاده نمایند.

سعی کردیم در این مقاله از وبسایت وکیل مشهد به صورت کامل و جامع اطلاعاتی در رابطه با وکیل حقوقی در اختیار شما عزیزان بگذاریم .

شما همچنان میتوانید برای ارتباط با وکیل حقوقی مشهد از صفحه مشاوره رایگان وکیل بازدید کنید .

دیگر مقالات وکیل مشهد
Call Now Button09155802353 تماس بگیرید