info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

آخرین مقالات

وکیل خانواده مشهد

وکیل خانواده مشهد : دعاوی خانوادگی که از زمره حقوقی است که در قانون تعریف شده که برای زوجین در قانون مدنی، قانون حمایت خانواده و قانون آئین دادرسی مدنی راجع به بخشی از موارد و حتی قانون جزا که دربرگیرنده خط مشی زندگی و تکالیف و شرایط و حقوق خانواده ها را تعریف می‌کند.

در ایران مانند سایر کشور ها اختلافات خانوادگی در دادگاهی تخصصی تحت عنوان دادگاه خانواده، بررسی می‌ شوند. به دعاوی خانواده در دادگاه خانواده مطابق قانون آیین دادرسی مدنی و قانون حمایت از خانواده و آیین نامه‌ های مربوطه رسیدگی می‌ شود. دادگاه‌ های خانواده در حقیقت از جمله دادگاه‌ های حقوقی هستند که اختصاصا رسیدگی به اختلافات خانوادگی را بر عهده دارند. وجود یک قاضی زن به عنوان قاضی مشاور جهت ارائه مشاوره و نظر خود به رئیس شعبه، مطابق قانوان حمایت از خانواده الزامی است. در این مقاله به بررسی دعاوی خانواده و مهم ترین قوانین حاکم بر حقوق خانواده می‌ پردازیم، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تعریف دعاوی خانواده

دعاوی خانواده همانطور که از اسم آن مشخص است به آن بخش از اختلافات خانوادگی گفته می‌ شود که مربوط به کانون خانواده است. هنگامی که زن و مرد باهم ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می‌ دهند و پس از تولد فرزند، به ترتیب نقش‌ های همسر و پدر و مادر در کانون خانواده شکل می‌ گیرد. هر یک از این نقش‌ ها در خانواده دارای وظایفی هستند که باید آنها را به خوبی انجام دهند. اگر هر یک از طرفین وظایف ناشی از زوجیت را انجام ندهند، مسئول بوده و باید پاسخگو باشند و طرف مقابل نیز در جهت الزام شخص به انجام وظایف ناشی از ازدواج (زناشویی) می‌ تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند.

دعاوی خانواده مربوط به خانواده مطابق قانون دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی انواع دعاوی خانوادگی می‌ پردازیم.

وکیل خانواده کیست؟

در این قسمت تمامی موارد مربوط به خانواده را به صورت خلاصه برای شما توضیح می‌دهیم.

در واقع یک وکیل خانواده مواردی از جمله مطالبه مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت، بررسی نفقه زوج، نفقه فرزند، حضانت فرزند، تقاضای ازدواج مجدد، الزام به تمکین، مطالبه نفقه و … را بررسی می‌کند. باید در نظر داشت که وکیل طلاق مجرب نیز می‌تواند همین موارد را در صورت لزوم مورد تحقیق قرار دهد.

در اصل وکیل طلاق توافقی زیر مجموعه‌ای از وکیل خانواده محسوب می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره هر یک از این موارد می‌توانید به صفحه‌ی مربوطه مراجعه کنید و همچنین برای گرفتن وکیل و مشاوره وکالت می‌توانید همین حالا قرار ملاقات رزرو کنید.

وکیل خانواده مشهد

انواع دعاوی خانواده

مطابق ماده ۴ قانون حمایت از خانواده، دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به داوی ذیل را دارا می‌ باشد:

 1. انحلال نکاح یا طلاق

انحلال نکاح یا عقد همان طلاق است که به  عنوان دعاوی خانواده یاد شده و دارای انواع مختلفی از جمله طلاق به درخواست مرد، طلاق به درخواست زوجه، طلاق توافقی، فسخ نکاح، بطلان عقد نکاح و بذل مدت ، می‌ باشد.

 1. مهریه

مهریه مال یا شی است که مالیت داشته و در هنگام ازدواج با توافق طرفین تعیین و به ذمه زوج است. امروزه یکی از مصادیق اصلی دعاوی خانواده، مهریه می‌ باشد.

 1. شروط ضمن عقد نکاح و ازدواج

در حقیقت ازدواج یک قرارداد است و طرفین می‌ توانند هر شرط مشروعی را ضمیمه ازدواج کرده و برای انجام آن ضمانت تعیین کنند.

 1. شرط ازدواج مجدد برای مرد

مرد حق ازدواج دائم بدون اذن همسر اول را ندارد، به موجب این قانون چنانچه با وجود همسر اول مردی قصد ازدواج دوم را داشته باشد، همسر اول باید به دادگاه خانواده مراجعه کند که این خود یکی از موارد دعاوی خانواده می‌ باشد.

 1. حضانت و ملاقات طفل، لغو حضانت

حضانت به معنی نگهداری و مراقبت از فرزند است که حضانت تا پایان سن ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ بر عهده پدر است. در زمانی که یکی از والدین عهده‌دار حضانت است دیگری یا با توافق یا حکم دادگاه خانواده حق ملاقات دارد. گرفتن حضانت و لغو آن همراه یکی از انواع دعاوی خانوادگی است که در دادگاه دارای شروط و قوانین خاص خود می‌ باشد.

 1. نفقه

پرداخت هزینه‌ های زندگی یا همان نفقه، از سوی مرد الزامی است. در صورت عدم پرداخت نفقه، زوجه می‌ تواند از طریق دادگاه خانواده پیگیری نماید.

 1. مطالبه نفقه ارقاب

منظور از نفقه ارقاب امکان مطالبه نفقه از سوی فرزندان به طرفیت پدر است. این مورد نیز از جمله دعاوی خانواده و در صلاحیت دادگاه خانواده می‌ باشد.

 1. مطالبه و استرداد جهیزیه

منظور از جهیزیه اموال و اشیایی است که توسط زوجه و خانواده وی تامین می‌ شود. بعد از اینکه به هر دلیلی زن و شوهر در یک مکان زندگی نکنند و فارغ از اینکه ترک منزل توسط زن موجه باشد یا خیر، زن حق بردن جهیزیه خود به مکان دیگر را دارد و این اتفاق حتی قبل از وقوع طلاق نیز امکان پذیر است.

 1. تهیه مسکن

زن می‌ تواند در صورتی که مدعی وجود خوف و ضرر به جان یا مال یا آبروی خود از سمت شوهر باشد از دادگاه تقاضا کند شوهر را مجبور و ملزم به تهیه یک مسکن جداگانه و مستقل یا به تعیین قانون گذار علی حده نماید.

 • اثبات نکاح

زن یا مردی که ادعای وقوع عقد نکاح اعم از دائم یا موقت را داشته باشد اما سندی برای اثبات آن نداشته باشد و طرف نیز منکر وقوع عقد باشد، می تواند اثبات آن را از طریق دادگاه خانواده طلب کند.

 • اجرت المثل ایام زوجیت

زوجه می‌ تواند بخاطر انجام کارهایی که از لحاظ شرعی و قانونی وظیفه انجام آن‌ ها را ندارد و به دستور همسر خود آن‌ ها را انجام می‌ دهد، حقی را از همسر خود از طریق دادگاه خانواده مطالبه کند.

 • نسب و عزل قیم

کسی که ولی قهری یا پدر و جد پدری ندارد و صغیر است، یا از دوران صغر خارج شده ولی حکم رشد وی هم صادر نشده برای انجام امور مالی و اداره اموال نیاز به قیم دارد. اصولا دادسرای ویژه سرپرستی با در نظر گرفتن مصلحت فرد، یکی از نزدیکان را به عنوان قیم وی تعیین می‌ کند. چنانچه بعدا عدم صلاحیت قیم وی اثبات شود، با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده می‌ توان نسبت به عزل قیم اقدام کرد.

دعاوی خانواده

دادگاه خانواده

همانطور که گفتیم، دادگاه ذی الربط در رسیدگی به دعاوی خانواده، دادگاه خانواده است. در کنار این دادگاه، شورای حل اختلاف هم مسئول رسیدگی به بخشی از دعاوی خانواده است. هدف از این امر کاهش مراجعه به دادگاه‌های خانواده و افزایش احتمال سازش در میان اعضای خانواده است. لازم به ذکر است، زمانی می‌توان به شورای حل اختلاف مراجعه کرد که اختلاف خانوادگی به طور مستقل در این شورا مطرح شده باشد.

اگر دعاوی خانوادگی در دادگاه خانواده رای صادر شده باشد، دیگر امکان مطرح کردن آن در شورای حل اختلاف وجود نخواهد داشت.

از جمله دعاوی خانواده که در شورای حل اختلاف قابل بررسی است، می‌توان به نفقه، مهریه یا جهیزیه تا سقف ۲۰ میلیون تومان اشاره کرد. در این شرایط شورای حل اختلاف می‌تواند با ارائه مشاوره و صحبت کردن با طرفین، دعاوی خانوادگی را برطرف سازد. به صورتی که مبالغ بالاتر باشد و عدم سازش بین افراد به وجود بیاید، پرونده دعاوی خانواده به دادگاه خانواده ارجاع داده خواهد شد.

در واقع وظیفه اصلی شورا ایجاد صلح و سازش بین طرفین است ولی اگر سازش ایجاد نشد در موادری که شورا صلاحیت دارد اقدام به صدور رای می‌کند، در غیر این صورت با صدور قرار عدم صلاحیت پرونده را به مرجع صلاحیت دار می‌فرستد.

اگر طرفین دعوا زوجین باشند، دعاوی خانواده باید در محل اقامت آنها مطرح شود. درصورتی که زوجین در خارج از کشور اقامت داشته باشند و دعوای آنها بر سر مسائلی مانند مهریه، نفقه، فسخ نکاح یا جهیزیه باشد، دعاوی خانواده در دادگاه تهران مطرح خواهد شد.

علاوه بر محل اقامت، امکان برگزاری دادگاه خانواده در شهری که زوجین در آن نکاح انجام داده اند نیز وجود دارد. به عنوان مثال، اگر زوجین ساکن تهران بوده اما نکاح آنان در یزد بوده است، امکان طرح دعوا در هر یک از شهرهای یزد یا تهران وجود دارد. به طور کلی امکان طرح دعوا در شهری که طرفین توافق داشته باشند، وجود دارد. برای دعاوی اموال غیر منقول نیز دعوا در محل وقوع ملک مطرح خواهد شد.

در شهرستان‌هایی که دادگاه خانواده به صورت مستقل وجود نداشته باشد، رسیدگی به دعاوی خانواده در دادگاه‌های عمومی صورت می‌پذیرد. بنابراین افراد ساکن در شهرستان برای رسیدگی به امور دعاوی خانوادگی، باید به دادگاه عمومی شهر خود مراجعه کنند.

وکیل مشهد خانواده

آیا لازم می باشد که برای طرح دعوا یا دفاع از دعوایی که علیه ما طرح شده از وکیل خانواده استفاده کنیم؟

نهاد قضایی به منظور رسیدگی به دعاوی و حل و فصل اختلافات ایجاد شده است و روزانه هزاران پرونده در هر کدام از دادگاه‌های حقوقی و کیفری مطرح و رسیدگی و اجرا می‌شود به دلیل کثرت پرونده و قوانین و مقررات ماهوی بسیار آیین دادرسی و شیوه رسیدگی خاصی برای نهاد قضایی لازم و ضروری است.

قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری مدون در این زمینه داریم ولی اغلب افراد در انتخاب مسیر طرح دعوا استفاده از این شیوه ها را نمی‌دانند چرا که یک امر تخصصی می‌باشد پس در چنین مواردی برای حضور در محضر دادگاه و قاضی، که فرد متخصص می‌باشد نیاز است کسی که قانون را می‌داند و حق و حقوق مصرح در قانون را می داند داخل در موضوع شود.

مزایای استفاده از وکیل خانواده مشهد در دعاوی خانوادگی؟


در صورت نیاز به وکیل خانواده در موضوع خانوادگی از بین وکلا متخصص در امر حقوقی در آن موضوع وکیل انتخاب و به موکل معرفی می‌کنند یعنی وقتی نیاز به وکیل در امر خانواده و طلاق داریم نیاز نیست پرس‌وجو کنیم و دنبال این باشیم که کدام وکیل در این امر تبحر دارد. ما در وبسایت وکیل مشهد بهترین وکلای پایه یک دادگستری مشهد را معرفی میکنیم .

حال چند سوال مهم را در حوزه‌ی دعاوی خانوادگی پاسخ می‌دهیم:

وکیل خانواده، نحوه محاسبه نفقه زن


نفقه زن در اصطلاح حقوقی عبارت از چیزهایی است که شخص برای زندگی احتیاج به آن دارد از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و اثاث منزل در اصطلاح حقوقی کسی که باید نفقه را پرداخت کند منفق و کسی که نفقه به او داده می شود را منفق علیه گویند.

ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی بیان می‌دارد همین که نکاح به‌طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود دو شرط زیر برای وجوب نفقه ضروری است:

۱- دایمی بودن عقد که قانون مدنی در ماده ۱۱۰۶ تصریح دارد: در عقد دایم نفقه زوجه به عهده شوهر است.

۲- تمکین کامل زوجه: در صورتی که زنی از همسر خود تمکین نکند، عنوان ناشزه بر وی تعلق می‌گیرد و در نتیجه پرداخت نفقه از عهده شوهر وی ساقط می‌شود.

چنانچه زن نسبت به مطالبه نفقه اقدام نماید مراجع قضایی برای تعیین نفقه این امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می‌دهند تا نفقه زوجه را با در نظر گرفتن شئونات و تحصیلات و خانواده پدری وی تعیین نماید و با توجه به نظر کارشناس حکم مقتضی صادر می‌شود.

وکیل مشهد

آیا خواندن صیغه محرمیت به صورت شفاهی مورد قبول قانون می‌باشد؟

در اصطلاح ازدواج موقت (صیغه) عقد زناشویی است که برای مدت محدودی واقع شده باشد. به آن ازدواج منقطع، نکاح منقطع و یا متعه نیز می‌گویند و در اصطلاح عامه صیغه معروف است. زیرا این نوع عقد به منظور بهره‌مند شدن مرد از زن واقع می‌شود.
تنها تفاوت ازدواج موقت با دائم در این است که بر مرد، نفقه زن (تهیه خوراک، پوشاک و مسکن) واجب نیست و پس از سپری شدن زمان عقد دیگر نیازی به خواندن صیغه طلاق نیست. خواندن صیغه محرمیت به صورت شفاهی هیچ اشکال قانونی و شرعی ندارد.

اجرت المثل در چه صورت تعلق می‌گیرد؟


اجرت المثل در طول زندگی مشترک بابت کارهایی که زن انجام داده است و قصد تبرع نداشته به زن تعلق می‌گیرد معمولاً اجرت المثل در زمانی به زوجه تعلق می‌گیرد که طلاق جاری شود زیرا در رسیدگی‌هایی که توسط دادگاه‌ها بعمل آمده استبعضاً تحت این عنوان اگر اجرت المثل زوجه در حین ادامه زندگی محاسبه و از زوج وصول شود. ممکن است تحولاتی در وضعیت زندگی و اموال زوج حاصل شود که این قضیه می‌تواند در روند دریافت اجرت المثل مؤثر باشد.

مهریه چگونه اجرا و وصول می‌شود؟


چنانچه زوجه درخواست مطالبه مهریه داشته باشد می‌تواند طبق قانون به دفتر ازدواجی که عقد نکاح در آن صورت گرفته است مراجعه و به میزان که بخواهد و در صورت عندالمطالبه بودن مهریه در سند نکاحیه مهریه خود را درخواست اجرا دهد و مطالبه نماید که پس از درخواست اجرا دفتر ازدواج اجرائیه صادر و به زوج ابلاغ می‌نماید که مهریه را پرداخت نماید در صورت عدم پرداخت پرونده به اداره اجرا ارجاع می‌شود و استعلام از مراجع مربوط از جمله اداره ثبت اسناد و املاک بانک مرکزی، پلیس راهور جهت توقیف اموال زوج می‌شود تا در صورت وجود اموال توقیف صورت پذیرد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی چیست؟


زمانی که زوجین بخواهند درخواست طلاق توافقی را به دادگاه ارائه بدهند مدارکی به شرح ذیل برای ثبت آن نیاز است:
1- شناسنامه زوجین
2- کارت ملی زوجین
3- اصل عقدنامه در صورتی که در دسترس نباشد یا مفقود شده باشد هر یک از زوجین یا وکلای آنها می‌توانند با مراجعه به دفترخانه‌ای که عقد در آن صورت گرفته مراجعه نمایند و تقاضای رونوشت نمایند.

شرط وکالت زن در طلاق چیست؟


طلاق منـحصر به اراده مـرد است و از حقوق مخـصوص به زوج می‌بـاشد. ولـی طبـق قانون شوهر می‌تواند با دادن وکالت در طلاق به زن این اراده را انتقال دهد تا زن هر زمان که خواست خود را مطلقه نماید. شـرط وکـالت در طلاق می‌تواند حین عقد در عقدنامه آورده شود و یا بعد از عقد در دفاتـر رسمی ثبت اسناد تنظیم گردد.

دعاوی خانواده

آیا اگر همسرم مانع ملاقات فرزند شود می‌توان تقاضای مجازات او را نمود؟
ملاقات فرزند مشترک حق طبیعی، اخلاقی و قانونی والدین می‌باشد و نمی‌توان هیچ یک از والدین را از ملاقـات فرزند خود بدون عذر قانونی محروم نمود. طبق ماده 54 قانون حمایت خانواده کسی که مانع ملاقات فرزند شده است در بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه 8 و در صورت تکرار حداکثر مجازات مذکور در قانون مجازات می‌شود.

وکیل خانواده، در صورت فوت پدر، حضانت فرزند با چه کسی است؟


حضانت فرزند حق و در عین حال تکلیفی است که قانون برای حفظ و نگهداری کودک به والدین سپرده است. وظیفه حفظ و نگهداری فرزندان زندگی مشترک بر عهده والدین است. در صورت فوت پدر طبق قانون مدنی در هر حال با مادر است.

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل خانواده چیست ؟


نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می‌باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل خانواده مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانون‌گذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است می‌تواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.

نتیجه گیری :

همانطور که گفتیم در وکیل مشهد ، با تشکیل خانواده هریک از اعضای خانواده دارای نقش‌ ها و وظایفی هستند که در صورت سرپیچی از آنها با قانون مواجه می‌ شوند. هرگونه اختلاف در کانون خانواده تحت عنوان دعاوی خانوادگی یاد می‌ شود و در دادگاه‌های مخصوصی تحت عنوان دادگاه دعاوی خانواده مورد بررسی قرار می‌ گیرند. مطابق موارد ذکر شده در بالا، اگر مشکلات شما در قالب یکی از موارد فوق می‌ باشد، می‌ توانید از طریق دادگاه خانواده در شهر محل سکونت خود، پیگیری نمایید.

در این مقاله از وکیل مشهد  سعی کردیم اطلاعت کامل و جامعی در خصوص وکیل خانواده مشهد در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم .

در صورتی که در مشهد به وکیل پایه یک دادگستری خانواده نیاز داشتید میتوانید از طریق مشاوره رایگان وکیل درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناسان وکیل اگاه با شما تماس برقرار کنند .

دیگر مقالات وکیل مشهد
Call Now Button09155802353 تماس بگیرید