info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

وکیل ملکی مشهد

وکیل ملکی مشهد به وکیلی گفته می‌شود که در حوزه دعاوی ملکی تخصص دارد. دعاوی ملکی عنوانی برای مجموعه‌ای از دعاوی است که به نوعی به موضوع ارتباط بین اموال غیر منقول و انسان مربوط می‌شوند.

اموال غیر منقول به اموالی گفته می‌شوند که امکان جابجایی و نقل مکان ندارند و در یک تقسیم بندی شامل املاک و اراضی می‌باشند و در تقسیم بندی دیگر می‌توان اراضی را به اراضی داخل محدوده شهری و خارج محدوده شهری تقسیم‌بندی کرد و در تقسیمی دیگری املاک را می‌توان به املاک تجاری و مسکونی منفک کرد لذا دعاوی مختلفی در رابطه با تقسیم فوق مطرح می‌شود که تمام این دعاوی در حوزه کاری وکیل ملکی است.

وکیل ملکی

وکیل ملکی در دعاوی خلع ید

چنانچه ملک مالکی (اعم از اراضی و انبیه) به هر دلیلی در تصرف شخص دیگری باشد و مالک راضـی به ادامـه تصرفات متصرف نباشد می‌تواند با اخذ وکیل ملکی با تقدیم دادخواست خلع ید به مرجع قضائی درخواست اخراج متصرف از ملک خویش را بنماید.

دعوای خلع ید با دعوای تصرف عدوانی چه تفاوتی دارد؟

در دعوای تصرف عدوانی رعایت تشریفات دادرسی لازم نمی‌باشد در صورتیکه در خلع ید رعایت این تشریفات لازم می‌باشد.

هر دو دعوا قابلیت تجدیدنظر توسط شاکی یا وکیل ملکی را دارند.
در خلع ید به موجب ماده 1 قانون اجرای احکام حتماً حکم باید قطعی و بعد اجرا گردد در صورتیکه در دعوای تصرف عدوانی چون بلافاصله قابل اجرا می‌باشد نیازی به قطعی شدن و صدور اجراییه ندارد و درخواست تجدیدنظر توسط وکیل مانع اجرا نمی‌باشد.
چه کسانی حق شکایت یا طرح دعوا را دارند:

در تصرف عدوانی لازم نیست شاکی مالک باشد بلکه مستأجر، مباشر، خادم، رعیت، کارگر و هرکس به نمایندگی یا به امانت مال غیر را متصرف است می‌تواند به قائم مقامی مالک طرح دعوی نماید. در دعوی خلع ید فقط اشخاص ذی‌نفع یا وکیل ملکی یا قائم مقام یا نماینده قانونی می‌تواند طرح دعوی نماید.

تفاوت تفکیک و افراز در فروش ملک مشاع از دیدگاه وکیل ملکی

در صورت عدم تراضی شرکاء بر فروش ملک مشاع، هرکدام از شرکاء می‌تواند درخواست افراز ملک مشاع را داشته باشد. لازم به ذکر است در صورتیکه جریان ثبتی ملک پایان یافته باشد درخواست افراز توسط وکیل به اداره ثبت محل تقدیم می‌شود. ولیکن در خصوص تفکیک ملک لازم نیست ملک بصورت مشاعی باشد یعنی اینکه مالک ملک می‌تواند با اخذ وکیل ملکی درخواست تفکیک ملک خود به قطعات مختلف را به اداره ثبت تقدیم نماید، همچنین در صورتیکه مالکین مشاعی بر تقسیم ملک (اعم از عرصه یا اعیان) توافق داشته باشند می‌تواند درخواست تفکیک خود را توسط وکیل به اداره ثبت تقدیم نمایند و نیازی به درخواست افراز نمی‌باشد.

دستور تخلیه توسط وکیل ملکی مشهد

در صورتی که بین مالک و مستأجر قرارداد اجاره ای منعقد شود و مدت قرارداد به اتمام برسد و مستأجر از تخلیه ملک امتناع ورزد مؤجر یا وکیل می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف با تودیع مبلغ قرض الحسنه (پول پیش) تقاضای صدور دستور تخلیه را بنماید که این دستور فوری و غیرقابل اعتراض می باشد.

وکیل ملکی در دعاوی سرقفلی

وکیل مشهد

سرقفلی در حقیـقت وجه و پـولی است که مستأجر برای مالکیت منافع یک مکان تجاری به مؤجر و مالک پرداخت می‌کند ولی همچنان مالکیت عین و ملک مکان تجاری متعلق به مؤجر و مالک باقی می‌ماند و برای استفاده مستأجر از عین و ملک مکان تجاری قرارداد اجاره با صاحب ملک منعقد می‌شود و اجاره بها توسط مستأجر به مؤجر و مالک پرداخت می‌شود. در واقع فرد با پرداخت این مبلغ امتیاز تجاری بودن ملک را از مالک خریداری کرده است و مالک این حق شده است نه مالک عین مغازه

خریدار چگونه می‌تواند الزام فروشنده را به تنظیم سند رسمی بخواهد؟

در صورتیکه ملکی دارای سند رسمی باشد و فروشنده از تنظیم سند رسمی انتقال استنکاف ورزد، خریدار می‌تواند با اخذ وکیل دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک را به دادگاه تقدیم و دادگاه نیز فروشنده را به تنظیم سند محکوم می‌نماید و در صورتیکه فروشنده از اجرای رأی دادگاه نیز استنکاف ورزد نماینده دادگاه در دفترخانه حاضر و نسبت به امضای اسناد بجای فروشنده اقدام می‌کند.

نحوه مطالبه اجور معوقه ملک مسکونی با وکیل ملکی

در قرارداد اجاره اماکن مسکونی میزان اجاره بهای ماهیانه مشخص می‌شود که مستأجر متعهد می‌شود در ابتدا و یا انتهای هر ماه مبلغ مورد نظر را به مالک و مؤجر پرداخت نماید.
چنانچه مستأجر به تعهد پرداخت اجـور ماهیانـه عمـل ننمایـد و اجور به تعویـق بیفـتد مالـک مـی‌تواند با اخذ وکیل با تقدیـم دادخواست به مرجع قضائی مطالبه اجور معوقه را درخواست نماید و غالباً اجاره نامه‌ها در صورت تعویـق پرداخت اجور از طرف مستأجر برای مالـک حق فسـخ اجاره نـامه پیش بینی می‌شود که مالک می‌تواند یا وکیل برای فسخ اجاره نامه و تخلیه مستأجر به مرجع قضائی مراجعه نماید.

مزایای اخذ پایان کار توسط وکیل ملکی

پایان کار ساختمانی اولاً نشانه بارزی است که ملک ساخته شده دارای تخلف ساختمانی نمی‌باشد و بر اساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری می‌باشد و ثانیاً با اخذ پایان کار می‌توان نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت محل اقدام نموده ثالثاً بر مبنای دو بند فوق می‌توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود.
بدیهی است طی این مراحل توسط ذی‌نفع هم زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و هم از پیچیدگی‌های زیاد اداری و حقوقی برخوردار است در حالی که مداخله وکیل ملکی در پروسه‌های فوق کار را در زمان کوتاه‌تر و بدون کارشکنی از طرف ادارات و با هزینه کمتر به ثمر می‌رساند.

اهمیت مراجعه به وکیل ملکی 

در بسیاری از حقوق مالی که در آن ممکن است ضرر و زیان و سود و منفعت اشخاص جابجا شود نیازمند حضور وکیل ملکیبا تجربه می­‌باشد.

چگونگی و نحوه طرح دعوا از اهمیت بالایی برخوردار است و در روند دادرسی در تعیین محدوده حقوق اصحاب دعوا اثر اساسی دارد و در واقع به مثابه پی می‌باشد بنابراین برای اینکه دعوا در روند و روالش دچار مشکل ناخواسته و ناشی از بی تجربگی نباشد لازم است که موضوعات و دعاوی، را فردی پی ریزی و پیگیری کند که متخصص این امر است. وقتی شخصی ملک دیگری را تصرف می‌کند این وکیل متخصص است که باید تشخیص دهد که دعوای حقوقی تصرف عدوانی را مطرح کند یا کیفری .

به دلیل وجود قوانین متعدد در این حوزه این وکیل ملکی است که می‌داند مبنای ارزش معاملاتی املاک چیست؟ و کجا ماده 100 قانون شهرداری و تبصره‌های آن کاربرد دارد و کجا ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم و این وکیل ملکی است که زمان مناسبی را برای ابراز ادله‌های خود و اظهارات خود در نظر می­‌گیرد تا حق موکلش به علت استفاده نا به هنگام دستخوش تضییع نشود.

آنچه واضح است این مسئله است که همیشه امکان ضایع شدن حق افراد در رابطه با اموالی که دارند وجود دارد. دعاوی ملکی مختلفی از جمله سرقفلی، فسخ قرارداد، تخلیه ملک مسکونی، دعوی تصرف عدوانی و… وجود دارد که با تضییع حق افراد در هر کدام از آن‌ها فرد متحمل ضررهای مالی بسیاری می‌شود بنابراین افراد برای رسیدگی به اینگونه دعاوی باید به  وکیل ملکی متخصص مراجعه کنند. الزام وجود یک وکیل خوب و کار بلد در زمینه دعاوی ملکی می‌تواند راه‌گشای مشکلات شما در این زمینه باشد.‌

در این مقاله از وکیل مشهد سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی در زمینه وکیل ملکی در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم.

در صورتی که نیازمند به وکیل در امور ملکی خود در مشهد بودید میتوانید به صفحه مشاوره رایگان وکالت مراجعه کنید و درخواست خود جهت مشاوره ثبت نمایید.

دیگر مقالات وکیل مشهد
Call Now Button09155802353 تماس بگیرید