وکیل پزشکی مشهد

وکیل پزشکی مشهد، وکیلی است که نسبت به مسائل حقوقی و جرایم پزشکی آگاهی دارد. وظیفه این وکیل رسیدگی به مسائلی است که بین پزشک و بیمار رخ می‌دهد. با توجه به گسترده بودن جرایم پزشکی، نیاز به وجود یک وکیل که در این حوزه وارد شده و از حقوق پزشک و بیمار دفاع کند، حس می‌شود. در این مقاله به بررسی جرایم پزشکی و انواع آن می‌پردازیم.

وکیل پزشکی کیست؟

وکیل پزشکی فردی است که در دعاوی بین پزشک و بیمار به وکالت می‌پردازد. همه وکلای پایه یک دادگستری می‌توانند همه دعاوی را پیگیری کنند؛ اما برخی از وکلا ممکن است در یک حوزه خاص تخصص بیشتری داشته باشند و ترجیح دهند بیشتر به وکالت در آن حوزه خاص بپردازند. با مراجعه به وکیل پزشکی در مشهد می‌توانید شاهد موفقیت پرونده خود باشید.

جرایم پزشکی چیست؟

منظور از جرایم پزشکی انجام یا عدم انجام یک فعل از سمت پزشک است که باعث آسیب جانی و مالی به بیمار می‌شود. حوزه کاری پزشک مانند هر شغل دیگری شامل قوانینی  است که از سمت قانون یا سازمان مربوط به آن وضع شده است. بدیهی است که تخلف از این قوانین به معنی ارتکاب جرم خواهد بود. وکیل پزشکی مشهد از این جرایم آگاه است و می‌تواند از حق بیمار و پزشک دفاع کند.

وکیل مشهد وکیل پزشکی

جرایم پزشکی غیرعمدی شامل چه مواردی است؟

جرایم پزشکی ممکن است عمدی یا سهوی باشد که در هر صورت بیمار می‌تواند از پزشک شکایت کند. در ادامه به برخی از جرایم غیرعمدی پزشکی می‌پردازیم.

قصور پزشکی که ناشی از اهمال و سهل انگاری شخص پزشک باشد

ممکن است پزشک به دلیل سهل انگاری باعث ایجاد زیان جسمی و مالی به بیمار شود.

عدم دانش کافی و مهارت‌های لازم پزشک

ممکن است پزشک روند درمان را اشتباه تشخیص دهد و با تجویز نسخه اشتباه به بیمار آسیب برساند.

بی احتیاطی و بی مبالاتی

بی احتیاطی پزشک نیز جزو جزایم غیر عمد است و به بیمار آسیب می‌رساند. در صورت وقوع چننی اتفاقی، با وکیل پزشکی در مشهد می‌توانید از حق خود دفاع نمایید.

جرایم عمدی پزشک از نظر وکیل جرایم پزشکی

جرایم عمدی پزشکی شامل موارد زیر است:

وارد کردن صدمه به بیمار به صورت عمدی

در برخی موارد ممکن است بیمار و پزشک با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کنند و پزشک عمدا به بیمار آسیب برساند.  یا پزشک به دلیل خصومت شخصی با یک فرد به صورت عمد در روند درمان او کوتاهی می‌کند. در صورت وقوع این جرم، وکیل پزشکی مشهد می‌تواند شکایت علیه پزشک را تنظیم تا بیمار به حق خود برسد.

افشای اسرار بیمار توسط پزشک معالج

پزشک وظیفه دارد محرم اسرار بیمار باشد و اطلاعات پرونده پزشکی او را در اختیار کسی قرار ندهد. این کار مصداق بارز جرم است و بیمار می‌تواند از پزشک شکایت کند. این شکایت از طریق وکیل پزشکی در مشهد نیز امکان‌پذیر است.

مداوای بیمار در درمانگاه یا مطب  خود که فاقد امکانات بیمارستانی است

ممکن است پزشک به دلیل سود مالی بیشتر بخواهد در مطب یا درمانگاهی که متعلق به خودش است بیمار را معالجه کند. این مطب ممکن است امکانات بیمارستان را نداشته باشد و بیمار صدمه ببیند.

سقط  جنین

یکی دیگر از جرایمی که پزشکان به درخواست بیمار یا به علت خطای پزشکی مرتکب می‌شوند، سقط جنین است. در برخی موارد سقط جنین به علت صلاح دید پزشکی انجام می‌شود؛ اما اگر این کار غیرقانونی انجام شود، پزشک مجرم شناخته خواهد شد.

صدور گواهی های پزشکی خلاف واقع

صدور گواهی‌های پزشکی جعلی یا نوشتن اغراق آمیز بیماری، خلاف قانون است زیرا این گواهی‌ها برای موضوعی خلاف قانون استفاده می‌شود.

تبلیغات دارویی و پزشکی غیرقانونی که هدف آن سود مالی و کلاهبرداری باشد

ممکن است پزشک به تبلیغ داروهایی بپردازد که استاندارد وزارت بهداشت را نداشته یا جزو کالاهای قاچاق باشد. همچنین ممکن است دکتر دارویی که مناسب بیمار نیست را تنها با هدف سود تجویز نماید.

جعل عناوین مختلف پزشکی

ممکن است پزشک به دروغ خود را فوق تخصص یا فارغ التحصیل یک دانشگاه معتبر معرفی کند. این کار نیز جرم شناخته می‌شود.

در اصفهان

رعایت نکردن تعرفه ‌های مصوب نظام پزشکی کشور

عدم رعایت تعرفه‌های نظام پزشکی تخلف محسوب می‌شود و دریافت زیر میزی و حق ویزیت اضافی باعث شکایت از پزشک می‌شود. شکایت از پزشک با وکیل پزشکی مشهد کار آسانی خواهد بود.

نحوه رسیدگی وکیل پزشکی مشهد به پرونده

وکیل پزشکی در مشهد، از قوانین موجود در حوزه پزشکی و حقوق بیمار آگاهی دارد. پس از مراجعه موکل، وکیل همه جوانب پرونده را مورد بررسی قرار می‌دهد  تا از حقوق بیمار دفاع کند.

آیا مجازات های جرایم عمدی و غیر عمدی پزشک یکسان است؟

مجازات پزشک در جرایم مختلف متفاوت است و قانون برای هرکدام مجازات جداگانه‌ای در نظر خواهد داشت.

مجازات جرایم پزشکی چیست؟

جرایم پزشکی با یکدیگر متفاوت هستند و مجازات‌های مختلفی را در بر خواهند داشت. این مجازات شامل توبیخ کتبی، لغو پروانه پزشکی، حبس و… خواهد بود.

مرجع رسیدگی به جرایم پزشکی

جرایم پزشکی در دادگاه عمومی قابل رسیدگی است و اولین مرجع رسیدگی به دعوا، دادسرا خواهد بود. در تهران دادگاهی ویژه جهت رسیدگی به جرایم پزشکی وجود دارد و در سایر شهرها این امور در دادگاه‌های عمومی پیگیری می‌شوند.

سایر مراجع رسیدگی شامل موارد زیر هستند:

شورای حل اختلاف پزشکی

شورای حل اختلاف پزشکی یکی از مراجعی است که به جرایم پزشکی رسیدگی می‌کند. این شورا از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و  به اکثر مسائل رخ داده بین بیمار و پزشک در این مرجع رسیدگی می‌شود.

سازمان نظام پزشکی یا دادسرای نظامی

این سازمان به تخلفات پزشکی که جنبه عمومی نداشته باشد رسیدگی می‌کند. در صورت وقوع تخلف پزشک، یک اظهارنامه تنظیم می‌شود که در مزاجع قانونی قابل قبول و مرجع صدور حکم خواهد بود.

سازمان تعزیرات حکومتی

یکی دیگر از مراجع رسیدگی به جرایم پزشکی، سازمان تعزیرات حکومتی است که پیگیری اموری مانند برخورد نامناسب با بیمار، به کارگیری افراد فاقد صلاحیت، گرفتن پول بیشتر از بیمار و… را بر عهده دارد.

لزوم وکیل جرایم پزشکی در طرح شکایت از جرایم پزشک

وکیل پزشکی از همه قوانین مربوط در این حوزه آگاه است و می‌تواند به خوبی از حق بیماران دفاع کند.

هزینه وکیل پزشکی در مشهد

با توجه به پیچیده بودن پرونده، تجربه وکیل و… هزینه متفاوتی را پرداخت خواهید کرد. با وکیل مشهد می‌توانید با یک هزینه مقرون‌به‌صرفه مسائل خود را حل کنید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

وکالت در طلاق و شرایط آن

سوالات متداول از وکیل جرایم پزشکی در خصوص طرح شکایت از پزشک

اگر بیمار یا اولیایی بیمار و بستگان درجه یک وی رضایت نامه مرسوم در بیمارستان یا مرکز درمانی را امضا کرده باشد، با این وجود امکان شکایت از پزشک مجرم وجود دارد؟

بله امکان دارد. صرفا امضای رضایت نامه دلیل بر این نیست که پزشک به خود حق اهمال و سهل انگاری یا هر کاری را بدهد. پزشک معالج با وجود رضایت نامه بیمار مسئول پرداخت دیه می‌باشد.

چه زمانی می‌توان از پزشک مجرم و متخلف شکایت کرد؟

بهترین زمان برای شکایت از پزشک متخلف و مجرم زمان وقوع جرم عمدی و یا در صورت اهمال در روند درمان است. به محض نشان دادن عارضه بر روی بدن ناشی از مصرف دارو و یا عمل پزشک معالج، بهترین زمان طرح شکایت است.

هزینه مشاوره وکیل و یا هزینه کمک گرفتن از وکیل برای شکایت از جرایم پزشکی چقدر است؟

مشاوره وکیل بستگی به شخص وکیل از مبلغ ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان متفاوت است. هزینه مطالبه دریافتی وکیل از موکل خود، درصدی است. یعنی درصدی که شاکی از مطالبات خود را طبق توافق به موکل خود پرداخت می‌کند.

طول زمان رسیدگی به جرایم پزشکی در مراجع ذیصلاح چه مدت است؟

جواب این سوال در متن داده شده است، اما به دلیل مهم بودن این مسئله برای کسی که با چنین پرونده‌ای در ارتباط هستند، دوباره یادآوری شده است و ذکر آن لازم است. این روند از شش ماه تا دو سال در تمام دنیا طول خواهد کشید و در کشورهای مختلف متفاوت است که در ایران میانگین رسیدگی به پرونده جرایم پزشکی ۱۶ ماه است و این پروسه این مدت به طول خواهد کشید.

تمامی جوانب مربوط به جرایم پزشکی در این مقاله آورده شده است. امیدوارم به تمامی سوالات خود در این زمینه به جوابی قانع و درست رسیده باشید.

Call Now Button09155802353 تماس بگیرید