info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

تهدید چیست + 6 نوع از تهدیدات رایج و جرم انها

تهدید چیست + 6 نوع از تهدیدات رایج و جرم انها
732
4 آذر 1401
gholami

تهدید چیست + 6 نوع از تهدیدات رایج و جرم انها

تهدید چیست؟ جرمی است که گاها یک فرد به طور ناخودآگاه مرتکب آن میشود. فرد حتی فکر نمی کند که این کار ممکن است مستحق مجازات باشد .

جرم تهدید چیست ؟

تهدید

تهدید به معنای قصد و نیت آسیب رساندن به دیگری است. تهدید افراد را تحت فشارهای روحی و روانی قرار می دهد، که از فرد در آن حالت سوءاستفاده‌های بی شماری انجام می گیرد. گاهی افراد به علت دارا بودن قدرت جسمانی زیاد و یا عالم بودن نسبت به برخی از مسائل خصوصی افراد آنها را مورد سوء استفاده های روحی و جسمی قرار می دهند .

پیامدهای تهدید شدن :

پیامد این تهدید ها و سوء استفاده ها می توانند عامل و موجب ترس و واهمه افراد شوند. در قانون مجازات اسلامی برای مرتکبین جرم تهدید مجازات حبس و شلاق در نظر گرفته شده است. جرم تهدید از آن دسته جرایمی است که تحقق آن وابسته به عناصر تشکیل دهنده جرم تهدید می باشد.

عناصر تشکیل دهنده جرم تهدید عبارتند از :

عنصر قانونی جرم تهدید

عنصر مادی جرم تهدید

عنصر معنوی جرم تهدید

عنصر قانونی جرم تهدید

طبق ماده 668 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) چنین مقرر شده است که:

“هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته‌ای که متعلق به او‌ یا سپرده به او می‌ باشد را از وی بگیرد به حبس از 3ماه تا 2سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.”

همچنین قانون گذار در ماده 669 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) انواع تهدید را بیان و برای آن ها ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته است:

“هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، ‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از 2‌ماه تا 2سال محکوم خواهد شد.”

عنصر مادی جرم تهدید :

هرنوع عملی که تهدید به وسیله ی ان انجام می گیرد. در تهدید جرم ممکن است به اشکال مختلف و متفاوتی انجام گیرد و این تهدیدات ممکن است جان / مال / آبرو / و اسرار افراد را هدف قرار دهند. چنانچه هر فرد با هروسیله ای اعم از تلفن / پیامک / لفظ / نامه و… دیگری را تهدید نماید عنصر مادی جرم تهدید شکل می گیرد.

عنصر معنوی جرم  تهدید :

عنصر معنوی جرم به معنای قصد و نیت مجرمانه در انجام عمل مجرمانه می باشد، در جرم تهدید نیز چنانچه مجرم با قصد و نیت سوء و به دست آوردن منافعی به چنین عملی مبادرت نماید جرم مزبور شکل می گیرد.

انواع و اقسام تهدید :

تهدید چیست

تهدید به مرگ:

مجرم از تهدید برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند و به وسیله آن خود را به تمایلات اش می رساند.

خواسته مجرم می تواند امضاء سند، اخذ مال، دست نوشته و یا هر چیز دیگری باشد که فرد مورد نظر از انجام آن امتناع می ورزد.

تهدید به مرگ خود فرد و یا عزیزانش امری است که معمولاً هر فرد را تحت تاثیر قرار می دهند و در بیشتر موارد فرد تن به خواسته مجرم می دهد.

تهدید به ضرر های نفسانی:

تهدید نفسی آن دسته از تهدیداتی را شامل می‌شود که به جسم یک فرد آسیب وارد می کند. مانند تهدید با چاقو تهدید به بریدن اعضای بدن تهدید به شکستن گردن بریدن زبان و …

تهدید به آبرو ریزی:

تهدید به آبروریزی و یا همان تهدید به شرف از آن دسته از تهدید هایی است که در جامعه امروزه بسیار شایع و فراگیر شده است. این دسته از تهدید نیاز به ابزار خاصی ندارد به همین علت اکثر مجرمان از آن استفاده می کنند.

تهدید مالی:

در تهدیدات مالی حقوق مالی یک فرد مورد هدف قرار میگیرد مثل تهدید به آتش زدن خانه، تهدید به شکستن شیشه های محل سکونت و یا کسب و در کل هر تهدیدی که باعث ضرر مالی برای فرد میشود.

تهدید به افشای سر:

در تهدید به افشای سر فرد مزبور خیلی زود تحت تاثیر قرار می گیرند در تهدید افشای سر ممکن است یک فرد با افشای راز هایش بخشی از دستاوردهای خود را از دست بدهد.

تهدید در فضاهای مجازی:

تهدیداتی که در بستر فضای مجازی رخ میدهند میتوانند به راحتی پیگیری شوند مانند تهدید به انتشار تصاویر خصوصی  در حالی که بسیاری از افراد گمان می‌کنند در این فضا تهدیدات شان مورد پیگرد قانونی قرار نمی گیرد جرم تهدید ای که در فضای مجازی به وسیله صوت نوشته فیلم عکس و یا هر چیز دیگری صدور صورت می گیرد ادله الکترونیک به حساب می آید مراجع دادسرا و پلیس فتا مسئولیت پیگیری این نوع از جرایم را بر عهده دارند.

جرم تهدید چه مجازاتی دارد؟

جزای جرم تهدید در ماده 668 قانون مجازات اسلامی حبس از 3ماه تا 2سال و شلاق تا (۷۴) ضربه را شامل می شود.

تهدید مشهد

چگونگی اثبات جرم تهدید چیست؟

اقرار:

اقرار که به سیدالادله معروف است به این معناست که، فرد به کار خوددش به نفع دیگری و ضرر خود اقرار و اعتراف نماید.

شهادت شهود:

شهادت شهود یکی از ادله ای است که جهت اثبات اکثر جرایم کیفری از آن استفاده می شود. چنانچه در جرم تهدید دو شاهد عاقل و بالغ مرد شاهد و گواه بر تهدید فردی باشند و در دادگاه به این موضوع شهادت دهند از آن ها پذیرفته می شود.

علم قاضی:

قاضی محکمه دارای اختیاراتی است که می تواند از علم خویش در رسیدگی های قضایی و اثبات جرایم استفاده نماید، چنانچه قاضی محکمه با توجه به اسناد و شواهد و مدارکی که به وی ارائه می شود به این علم برسد که جرم تهدید واقع شده است می تواند به مجازات مرتکب حکم دهد.

مدارک لازم جهت اثبات جرم تهدید:

هر مدرکی دال بر دارا بودن الفاظ تهدید امیز، نوشته های تهدید آمیز و… که بتواند این جرم را در دادگاه اثبات نماید می تواند به عنوان مدرک به دادگاه محترمه ارائه شود.

گاه فرد در جاهایی تهدید می شود که امکان ثبت و ضبط جرم را ندارد. در واقع مدارک کافی جهت اثبات مجرم بودن فرد مقابل را ندارد. در این صورت ممکن است نتواند در محضر دادگاه ادعای خود را اثبات نماید و به نتیجه دلخواهش برسد.

آیا جرم تهدید قابل گذشت است؟

قانون گذار در ماده 103 قانون مجازات اسلامی چنین بیان داشته است که کلیه جرایم غیر قابل گذشت می باشند مگر اینکه در قانون به قابل گذشت بودن آن ها اشاره شده باشد و لیست جرایم قابل گذشت را در ماده 104 قانون مجازات اسلامی بیان داشته است و جرم تهدید نیز در این ماده جزء جرایم قابل گذشت در نظر گرفته شده است. از این رو چنانچه شاکی از شکایت خود صرف نظر نماید، مجرم تبرئه می شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله از وکیل مشهد  سعی کردم اطلاعاتی جامع زمینه تهدید در اختیار شما عزیزان بگذاریم، همچنین میتوانید با مراجعه به صفحه وکیل کیفری مشهد در مورد دیگر دعاوی کیفری مطالعه بفرمایید .

پیامدهای تهدید شدن چیست؟

پیامد این تهدید ها و سوء استفاده ها می توانند عامل و موجب ترس و واهمه افراد شوند . در قانون مجازات اسلامی برای مرتکبین جرم تهدید مجازات حبس و شلاق در نظر گرفته شده است. جرم تهدید از آن دسته جرایمی است که تحقق آن وابسته به عناصر تشکیل دهنده جرم تهدید می باشد. عناصر تشکیل دهنده جرم تهدید عبارتند از : عنصر قانونی جرم تهدید عنصر مادی جرم تهدید عنصر معنوی جرم تهدید عنصر قانونی جرم تهدید

چگونگی اثبات جرم تهدید چیست؟

اقرار :

اقرار که به سیدالادله معروف است به این معناست که ، فرد به کار خوددش به نفع دیگری و ضرر خود اقرار و اعتراف نماید.

شهادت شهود :

شهادت شهود یکی از ادله ای است که جهت اثبات اکثر جرایم کیفری از آن استفاده می شود. چنانچه در جرم تهدید دو شاهد عاقل و بالغ مرد شاهد و گواه بر تهدید فردی باشند و در دادگاه به این موضوع شهادت دهند از آن ها پذیرفته می شود.

علم قاضی :

قاضی محکمه دارای اختیاراتی است که می تواند از علم خویش در رسیدگی های قضایی و اثبات جرایم استفاده نماید، چنانچه قاضی محکمه با توجه به اسناد و شواهد و مدارکی که به وی ارائه می شود به این علم برسد که جرم تهدید واقع شده است می تواند به مجازات مرتکب حکم دهد.
4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر وکیل مشهد

به انجمن وکیل اگاه بپیوندید

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

info@vakilagah.com

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 16

Call Now Button09155802353 تماس بگیرید