info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

تهمت و افترا + مجازات و انواع آن

تهمت و افترا + مجازات و انواع آن
642
4 آذر 1401
gholami

تهمت و افترا + مجازات و انواع آن

تهمت و افترا چیست؟ جرم افترا در واقع به معنای همان تهمت زدن بر دیگری است. افترا یعنی جرمی  را به کسی نسبت دادن. در این حالت مجرم توانایی اثبات عناوین منتسبه را در دادگاه ندارد. در ماده 697 و 699 قانون مجازات اسلامی، افترا جرم انگاشته شده و مجازاتی نیز برای ان در نظر گرفته شده است.

تهمت و افترا

ارکان و عناصر جرم افترا چیست؟

رکن و عنصر قانونی جرم افترا چیست؟

عنصر قانونی جرم افترای قولی بر طبق ماده 697 قانون مجازات اسلامی به شرح زیر می باشد :

هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را ‌صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌ موجب حد است به جزای نقدی درجه ۶ محکوم خواهد شد.

چگونگی محقق شدن جرم افترا

برای تحقق این جرم شخص باید هم سوءنیت عام و هم سوءنیت خاص داشته شد. وی باید بداند که عنوانی که به دیگری نسبت داده است از منظر قانونی نوعی جرم می باشد. شخص به هر نحوی آن جرم را به مفتری نسبت دهد و توانایی اثباتش را نداشته باشد محکوم می شود.

عنصر قانونی جرم افترای عملی بر طبق ماده 699 قانون مجازات اسلامی به شرح زیر می باشد :

هر کس عالماً و عامداً به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او‌ می‌گردد بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به او است بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید ‌و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از 3 ماه تا 1/5 سال محکوم می‌شود.

شرایط تحقق جرم افترای عملی چیست؟

افترای عملی زمانی محقق خواهد شد که شخص آلات و ادوات جرم را بدون اطلاع دیگری در منزل یا محل کار یا اتومبیل یا جیب یا هر آنچه که متعلق به آن شخص است قرار دهد، مخفی کند و یا متعلق به او قلمداد کند به طوری که آن شخص تحت تعقیب قرار گیرد.

شخص مفتری که این عمل را مرتکب می شود نیز باید سوءنیت عام و سوءنیت خاص را باهم دارا باشد یعنی هم باید بداند که وجود این آلات و ادوات در وسایل متعلق به آن شخص، او را در جایگاه اتهام قرار خواهد داد و هم باید قصد متهم کردن او را داشته باشد.

جرم تهمت و افترا چه مجازاتی دارد؟

به موجب ماده 697 قانون مجازات اسلامی که به وسیله قانون کاهش مجازات حبس تعزیری سال 99 اصلاح شده است،مجازات تهمت و افترا قولی جزای نقدی درجه شش (بیش از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال) خواهد بود. اگر آنچه که به دیگری نسبت داده شده است دارای عناوین زنا و لواط باشد مجازاتش تحت عنوان حد قذف هشتاد ضربه شلاق خواهد بود.

به موجب ماده 699 قانون مجازات اسلامی مجازات تهمت  افترا عملی 3 ماه تا 1/5 سال حبس خواهد بود.
مجازات جرم تهمت و افترا در هر دو حالت قابل گذشت است و با شکایت شاکی قابل تعقیب است و در صورت گذشت وی تعقیب و اجرای مجازات موقوف خواهد شد.
اگر شخصی به جرم تهمت و افترا قولی و یا عملی محکوم شود با توجه به اینکه مجازات این جرائم درجه شش محسوب می شود محکومیت به آنها برای شخص سابقه کیفری نخواهد داشت.

تهمت و افترا از طریق شبکه های اجتماعی و پیامک های دروغین :

به موجب ماده 18 قانون جرائم رایانه ای اگر کسی با قصد ضرر زدن به دیگری یا تشویش ذهن عموم از طریق رایانه یا سامانه های مخابراتی برخلاف حقیقت، اعمالی را به صورت صریح یا ضمنی به دیگری نسبت دهد صرف نظر از اینکه ضرر مادی یا معنوی به شخص وارد شود این عمل جرم و دارای مجازات حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو خواهد بود.
آنچه که در این ماده بیان شده این است که نسبت دادن هرگونه عملی به صورت مطلق صرف نظر از اینکه عنوان مجرمانه داشته باشد یا خیر به شرط اینکه برخلاف حقیقت باشد جرم و دارای مجازات است. به این عمل نشر اکاذیب نیز گفته می شود که می توانید جزئیات ان را در پاراگراف زیر مطالعه نمایید:

انتشار اخبار دروغین و کذب و برخلاف حقیقت، نشر اکاذیب را تشکیل می دهند. شخص با قصد ضرر رساندن به دیگری یا تشويش اذهان عمومی نسبت به آن اقدام می کند.

عنصر قانونی جرم نشر اکاذیب ماده 698 قانون مجازات اسلامی است که قانونگذار در این ماده اعلام داشته است:

هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا‌ توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید.

یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت رأساً یا به عنوان نقل‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به‌غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از 3 ماه تا 1/5 سال یا شلاق تا (۷۴) ضربه محکوم شود.

تهمت و افترا در قانون مبارزه با مواد مخدر چگونه است ؟

هرگاه کسی با قصد متهم کردن دیگری مواد مخدر یا روان گردان های صنعتی غیر داروئی و یا آلات و ادوات استعمال آن را در محلی قرار دهد به موجب ماده 26 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر به حداکثر مجازات همان جرم محکوم خواهد شد.
همینطور اگر شخصی دیگری را به منظور تعقیب در مراجع ذیصلاح عمدا و بر خلاف واقع متهم به یکی از جرائم موضوع قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر نماید به موجب ماده 27 همان قانون به بیست تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

چه زمانی شخص میتواند تحت عنوان تهمت و افترا از دیگری شکایت کند ؟

زمانی شخص می تواند تحت عنوان تهمت و افترا علیه دیگری شکایت کند که این امر از طریق ادله اثبات دعوا اثبات گردد. ادله اثبات دعوا می تواند اقرار متهم نزد قاضی باشد، می تواند شهادت دو شاهد که نسبت دادن عناوین مجرمانه به شخص شاکی را شنیده باشند و یا امارات و قرائنی باشد که موجب علم قاضی گردد مانند متن پیامک، اظهارات ضابطین دادگستری، اظهارات مطلعین و …

در این مقاله از وکیل مشهد سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی در زمینه تهمت و افترا  در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم.

در صورتی که نیازمند به وکیل در مشهد بودید میتوانید به صفحه مشاوره رایگان وکالت مراجعه کنید و درخواست خود جهت مشاوره ثبت نمایید.

تهمت و افترا چیست ؟

تهمت و افترا چیست جرم افترا در واقع به معنای همان تهمت زدن بر دیگری است . افترا یعنی جرمی  را به کسی نسبت دادن. در این حالت مجرم توانایی اثبات عناوین منتسبه را در دادگاه ندارد. در ماده 697 و 699 قانون مجازات اسلامی ، افترا جرم انگاشته شده و مجازاتی نیز برای ان در نظر گرفته شده است.

چه زمانی شخص میتواند تحت عنوان تهمت و افترا از دیگری شکایت کند ؟

زمانی شخص می تواند تحت عنوان تهمت و افترا علیه دیگری شکایت کند که این امر از طریق ادله اثبات دعوا اثبات گردد. ادله اثبات دعوا می تواند اقرار متهم نزد قاضی باشد، می تواند شهادت دو شاهد که نسبت دادن عناوین مجرمانه به شخص شاکی را شنیده باشند و یا امارات و قرائنی باشد که موجب علم قاضی گردد مانند متن پیامک، اظهارات ضابطین دادگستری، اظهارات مطلعین و ...
5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر وکیل مشهد

به انجمن وکیل اگاه بپیوندید

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

info@vakilagah.com

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 16

Call Now Button09155802353 تماس بگیرید