info [ at ] vakilagah.com

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

طلاق توافقی در مشهد به همراه مشاوره رایگان طلاق

طلاق توافقی در مشهد به همراه مشاوره رایگان طلاق
749
10 بهمن 1399
سید یونس ساداتی

طلاق توافقی در مشهد به همراه مشاوره رایگان طلاق

طلاق توافقی در مشهد با افزایش اختلافات بین زوجین و در پی آن افزایش پرونده های حقوقی مربوط به اختلافات خانوادگی در دادگاه ها، معمولاً طرفین دعوا به طلاق توافقی رضایت می دهند اما با مشکلات زیادی در خصوص روند دادرسی رسیدگی به دعاوی درگیر می باشند.

پیچیده و طولانی بودن روند دادرسی و رسیدگی به پرونده های دعاوی خانواده باعث می شود تا زوجین در خصوص اینگونه دعاوی نتوانند به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. یکی از راه های که بتوان سریع تر به نتیجه دلخواه رسید طلاق  توافقی است.

طلاق توافقی یکی از روش های متداول برای جدا شدن زوج ها از یکدیگر است. اگر چه موضوع طلاق در جامعه ما ناخوشایند است اما بیشترین تعداد پرونده در دادگاه های خانواده مرتبط با طلاق می باشد. در مواردی نیز طلاق گرفتن باعث رهایی از مشکلات و شروع یک زندگی جدید است، در این مقاله قصد داریم شرایط طلاق توافقی و مدت انجام آن را با هم بررسی کنیم، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که طرفین دعوا به هر دلیلی می خواهند با، تفاهم و توافق از یکدیگر جدا شوند این توافق می تواند در خصوص مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند باشد و این توافق از نظر دادگاه محترم، و قابل قبول خواهد بود.

به عنوان مثال زوجین توافق مي کنند که زوجه کل یا بخشی از مهريه خود را در قبال طلاق ببخشد يا کل آن را دريافت کند و يا با شرايط توافق شده بین زوجین مهريه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در راي دادگاه منعکس خواهد شد و قابليت اجرا دارد.

طلاق توافقی مزایایی را به زوجینی که طلاق میخواهند، می دهد. در مورد طلاق، مجبورید به دادگاه مراجعه کنید، اما روند طلاق توافقی در اکثر موارد بسیار سریعتر از طلاق عادی است که با داشتن وکیل این کار برای شما راحت تر و سریع تر خواهد بود.

اگر مواردی وجود دارد که هنوز باید حل شوند، توصیه می شود با همسرتان مذاکره کنید. طلاق های بدون اختلاف، علاوه بر اینکه به سرعت حل و فصل می شوند، حداقل استرس را در پی دارند، زیرا شما و همسرتان توافق می کنید. اما اگر، با این وجود، مسائل پیچیده ای وجود دارد که نمی تواند حل شود، شما نمی توانید طلاق توافقی کنید.

طلاق توافقی در مشهد

طلاق توافقی چه شرایطی دارد ؟

شرایط طلاق توافقی چند وقتی است که متفاوت شده است. زوجین بعد از درخواست برای طلاق و ثبت اطلاعات خود در سامانه تصمیم طلاق ( سایت جامع طلاق )، باید به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنند و بعد از مشاوره و پافشاری بر عدم انصراف از درخواست طلاق خود گواهی لازم را دریافت کنند و سپس به دادگاه ارجاع کنند.
پس برای طلاق توافقی حتما قبل از مراجعه به دادگاه، مراحل مشاوره ی خانواده اجباری و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق ضروری است.

لازم به ذکر است در طلاق توافقی در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفتر رسمی طلاق و امتناع از ثبت طلاق گواهی عدم امکان سازش صادر شده بعد از سه ماه از تاریخ ابلاغ باطل و بلااثر خواهد شد.

در این قسمت شرایط عمومی و اختصاصی مرتبط با طلاق توافقی را بررسی خواهیم کرد.

شرایط طلاق توافقی تا حدودی مشابه سایر روش های طلاق است با این تفاوت که برای ثبت درخواست طلاق در دفاتر الکترونیکی قضایی، لازم است زن و شوهر هر دو در دفتر خدمات قضایی حاضر شوند تا صدور درخواست طلاق توافقی با نظر طرفین صورت پذیرد. این در حالی است که در سایر روش های طلاق، برای ثبت درخواست تنها حضور یک نفر از زوجین در دفتر خدمات قضایی کفایت می کند.

در شرایط طلاق توافقی لازم است حقوق زوجه محفوظ باشد مگر اینکه زوجه به عدم دریافت حقوق خود رضایت داده باشد. برخی افراد تصور می کنند طلاق توافقی به معنی بخشش مهریه از سوی زوجه است ام در حقیقت چنین چیزی صحیح نمی باشد، زیرا شرط اصلی در این نوع طلاق،  توافق طرفین درمورد مسائل مختلف از جمله حضانت فرزند، مهریه و … است.

از دیگر شرایط طلاق توافقی ارائه گواهی عدم بارداری از سوی زوجه است. ارائه این گواهی در مراحل پایانی طلاق و پیش از صدور رای طلاق توافقی از سوی دادگاه، همواره الزامی است.

شرایط مخصوص طلاق توافقی

یکی از شرایط ویژه طلاق توافقی، دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از طرف مرکز مشاوره بهزیستی است. زیرا در طلاق توافقی برخلاف سایر روش های طلاق ارجاع به داوری وجود ندارد و زوجین ملزم به ارائه گواهی عدم انصراف به دادگاه هستند. از دیگر شرایط اختصاصی طلاق توافقی، دستیابی تفاهم و توافق در مورد تمامی تکالیف و حقوق مالی و غیرمالی زوجین است.

با این توضیحات بهتر است دقیق تر به مراحل طلاق توافقی نگاهی بیندازیم

مراحل طلاق توافقی

مطابق قانون حمایت از خانواده، تمامی موارد طلاق به استثنا طلاق توافقی باید از سوی دادگاه به داوری ارجاع داده شوند، به طور کلی طلاق توافقی شامل مراحل زیر است

مرحله اول طلاق توافقی: مراجعه اجباری به مشاوره

برای این که درخواست طلاق زوجین در دادگاه بررسی شود، باید نامه عدم انصراف از طلاق که توسط مشاوره صادر شده، به دادگاه ارائه شود. در اولین مرحله از طلاق توافقی لازم است زوجین در سامانه تصمیم طلاق ثبت نام کنند و نوبت مشاوره خود را از این طریق مشخص کنند.

مشورت با وکیل حرفه ای و کاربلد باعث تسریع در فرآیند طلاق خواهد شد، در صورتی که خواستار عدم مراجعه به مشاوره و اخذ حکم طلاق بدون مشاوره در کمترین زمان ممکن هستید میتوانید با وکیل آگاه تماس بگیرید. ۰۹۱۵۵۸۰۲۳۵۳

مرحله دوم طلاق توافقی: ثبت درخواست طلاق

در این مرحله زوجین باید درخواست طلاق را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند. پس از ثبت درخواست، دفاتر الکترونیکی دادخواست طلاق متناسب با محل سکونت زوجین را به یکی از دادگاه های مناسب ارجاع می دهند تا سایر مراحل طلاق توافقی از طریق دادگاه پیگیری شود.

مرحله سوم طلاق توافقی: تعیین وقت دادگاه و مشاوره زوجین در دادگاه

بعد از ارائه درخواست طلاق به دادگاه، زوجین باید در انتظار تعیین وقت دادگاه بمانند. سپس با مشخص شدن زمان دادگاه، طرفین باید در دادگاه حاضر شوند و در مورد مسائل مختلف از جمله  مهریه، نفقه زوجه، حضانت فرزند پس از طلاق، جهیزیه و نحوه ملاقات با فرزند با یکدیگر توافق کنند. در نهایت توافقنامه زوجین توسط مشاور خانواده در دادگاه تکمیل شده و به امضای طرفین می رسد تا گواهی عدم امکان سازش صادر شود.

مرحله چهارم طلاق توافقی: حضور در دفترخانه و اجرای طلاق

پس از صدور رای طلاق توافقی توسط دادگاه، زوجین باید به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و اجرای صیغه طلاق را درخواست کنند، در نهایت با ثبت طلاق این فرآیند به اتمام می رسد. در طلاق توافقی از زمان صدور رای دادگاه، زوجین سه ماه فرصت دارند تا نسبت به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام کنند و پس از این مدت رای دادگاه منقضی خواهد شد.

توجه داشته باشید که در طلاق توافقی باید حتما طرفین در دفترخانه حضور پیدا کنند تا طلاق ثبت شود. در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه، طلاق توافقی انجام نخواهد شد.

طلاق توافقی و جهیزیه

مدت زمان لازم برای طلاق توافقی

طلاق توافقی در مقایسه با سایر دعاوی سریع تر به سرانجام می رسد. با این حال طبق مصوبات سال ۹۷، حضور در جلسات مشاوره خانواده و دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق برای زوجین اجباری شده و باعث طولانی تر شدن فرآیند طلاق توافقی شده است. بنابراین با سپری کردن جلسات مشاوره و دریافت وقت دادگاه، در نهایت می توانید رای طلاق توافقی و اجرای صیغه طلاق را با سپری شدن بازه زمانی ۳ ماهه دریافت کنید. در صورتی که خواستار دریافت حکم طلاق کمتر از ۳ هفته بدون نیاز به حضور در جلسات مشاوره را دارید، می توانید با وکیل آگاه تماس بگیرید. ۰۹۱۵۵۸۰۲۳۵۳

توجه داشته باشید که در طلاق توافقی برخلاف سایر روش های طلاق حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی اسقاط شده به همین دلیل زوجین می توانند بلافاصله پس از صدور رای دادگاه برای ثبت طلاق به دفتر طلاق مراجعه کنند.

طلاق توافقی و مهریه

در طلاق توافقی شرایط مهریه متفاوت است. چنانچه زوجین هر دو خود و یا توسط وکیل، بخواهند مراحل را انجام دهند، می‌بایست توافقات خود را نهایی کند. در مورد مهریه نیز همین شرایط صادق است. در واقع زوجین باید توافق کنند که آیا زوجه بخشی یا تمام مهریه را دریافت نماید یا خیر. در بسیاری از مواقع، در طلاق، زوجه در ازای مبلغ یا مالی نظیر خودرو، ملک یا هر چیز دیگری مابقی مهریه را بذل می‌نماید. همچنین گاهی اوقات، زوجین در ازای مبلغی به صورت اقساط مالی مثلا دو میلیون تا مدت معین مثلا ۵ سال مابقی مهریه را بذل می‌نماید.

اگر زوجه با وکالت طلاق به دادگاه مراجعه نماید، براساس عرف و رویه قضایی می‌بایست بخش اعظمی از مهریه خود یعنی حداقل نصف آن را به زوج بذل نماید.

طلاق توافقی و حضانت

در حین طلاق توافقی باید تکلیف حضانت فرزندان خود را مشخص کنید. حضانت فرزندان تا سن ۷ سالگی با مادر و پس از ۷ سالگی تا سن بلوغ با پدر است. سن بلوغ برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال می‌باشد. بنابراین:

چنانچه طرفین با هم و بدون وکالت نامه برای طلاق اقدام نمایند، باید بر سر حضانت فرزندان نیز توافق نمایند که یا حضانت دائم یعنی تا سن بلوغ با یکی از زوجین باشد و یا حضانت مطابق قانون به زوجین اعلام شود.
اگر زوجه با وکالت نامه طلاق به دادگاه مراجعه نماید، باید حق تعیین حضانت فرزندان در وکالت نامه قید شده باشد، در غیر این صورت حضانت مطابق قانون تا ۷ سال به مادر داده خواهد شد.

در مورد نحوه ملاقات فرزندان، دادگاه بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت در هفته برای فردی که حضانت فرزند با وی نیست در نظر می‌گیرد. چنانچه توافق دیگری در مورد حضانت و یا توافق بین زوجین صورت گیرد، عرفا برای دادگاه محترم بوده و رای بر اساس آن صادر خواهد شد.

اجرت المثل در طلاق توافقی

اجرت المثل مبلغی است که به زن بابت کارهایی که در زندگی مشترک خود برای مرد انجام داده است و قانونا و شرعا تکلیف زن نبوده به دستور دادگاه پرداخت می شود. در مورد اجرت المثل زن و مرد می توانند هر مبلغی را توافق کنند یا اصلا توافق کنند که زن نسبت به اجرت المثل خود ادعایی ندارد که اصولا نیز این چنین است و زوجه از اجرت المثل صرف نظر می کند. بنابراین در طلاق باید در خصوص اجرت المثل با زوج توافق کنید.

طلاق توافقی و نفقه

در طلاق توافقی، نفقه نیز در صورتی که زوجه نفقه معوقه ای داشته باشد، می‌بایست در مورد بذل و یا گرفتن آن با همسر خود توافق نماید.

طلاق توافقی و جهیزیه

زوجه در صورتی که فاکتور اجناس و جهزیه ای را که تهیه کرده است، داشته باشد و یا سیاهه‌ای که در هنگام عقد و یا قبل از عروسی به امضای داماد رسیده موجود باشد می‌تواند جهیزیه خود را از منزل شوهر با طی مراحل قانونی و داشتن مدرک قانونی استرداد نماید.

چگونه می توان طلاق توافقی در مشهد گرفت؟

اگر شما و همسرتان در مورد شرایط طلاق توافق داشته باشید، در این صورت ممکن است بتوانید طلاق بگیرید. در بیشتر مواقع، این موارد سریعتر و راحت تر از طلاق عادی است. در غیر این صورت، می توانید با یک وکیل مشاوره بگیرید تا با مشاوره یا کمک به تشکیل پرونده طلاق بگیرید.

برای طلاق نیاز به اجرای شرط خاصی نیست ولی این به معنای الزامی نبودن در مراجعه به دادگاه نیست. شوهری که تصمیم به جدایی گرفته اند در تمام امور ازدواج با هم تفاهم می نمایند سپس به وکیل اگاه مراجعه و نظرات خود را مکتوب می نمایند تا گواهی عدم امکان سازش مطابق همین صورتجلسه را دریافت نماید. بنابر این زوجینی که قصد جدا شدن دارند در گام اول بایستی به دنبال وکیل اگاه باشند تا ضمن استفاده از مشاوره، تفاهمات نیز توسط ایشان تنظیم گردد تا شکل رسمی و قانونی پیدا نماید.

مطابق قانون حمایت از خانواده، در تمامی موارد طلاق، بجز طلاق توافقی، زوجین باید توسط دادگاه به داوری ارجاع داده شوند. مثلا در طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد، زوجین به داوری ارجاع داده می شوند و دادگاه پس از بررسی نظر داوران رای را صادر می کند. اما در طلاق ، نیازی به انجام این کار نیست، به این دلیل که زوجین با هم توافق کرده اند. لذا زوجین تنها باید به واحد مشاوره خانواده مراجعه کرده و مشاور بایستی نظر خود را برای تعیین تکلیف، به دادگاه ارائه نمایند.

طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز جهت طلاق توافقی در مشهد

برای انجام مراحل طلاق باید ابتدا با به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و نسبت به ثبت دادخواست طلاق اقدام کنید. پس از آن باید تاریخ و ساعت جلسه رسیدگی به زوجین اطلاع داده شود تا در آن تاریخ به دادگاه مراجعه کنند.

ثبت طلاق حتی اگر توافقی هم باشد نیاز به مدارکی دارد از جمله:

  • شناسنامه و کارت ملی زن و مرد.
  • عقد نامه یا رونوشتی از آن.( در صورت نداشتن یا گم کردن رونوشت میتوان به دفترنامه ای که در آن عقد انجام شده مراجعه کرد و رونوشت عقدنامه را تهیه کرد)
  • ارائه گواهی عدم بارداری زن یا در صورت باکرگی خانم، گواهی سلامت او ضروری است.
  • توافق نامه کتبی موضوعات توافق شده بین زن و مرد و امضای طرفین.
  • ارائه گواهی عدم سازش که از سوی مراکز مشاوره طلاق دریافت می‌شود. البته لازم به ذکر است که نباید از تاریخ صدور آن بیشتر از سه ماه گذشته باشد.

همه این موارد که ذکر شد مدارک مورد نیاز برای طلاق هستند که در صورت اشکال در هر کدام باعث به تاخیر افتادن طلاق خواهد شد.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، طلاق توافقی ساده ترین روش طلاق است که مستلزم توافق طرفین در مورد مسائلی از جمله مهریه، نفقه زوجه، حضانت فرزندان پس از طلاق و … است.

شرایط طلاق توافقی شامل شرایط عمومی و شرایط اختصاصی است که مهم ترین شرایط اختصاصی آن دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از طرف مرکز مشاوره بهزیستی و توافق کامل طرفین در مورد تکالیف و حقوق مالی و غیرمالی است. اگر می خواهید برای طلاق توافقی اقدام کنید، لازم است در این مسیر از یک وکیل حرفه ای نیز مشاوره دریافت کنید تا بتوانید در زمان کوتاه تر حکم طلاق را دریافت نمایید.

در این مقاله از سایت وکیل مشهد سعی کردیم به صورت کامل اطلاعاتی در زمینه طلاق توافقی در اختیار شما کاربران گرامی قراردهیم.

چنانچه نیاز به مطالعه بیشتر در زمینه خانواده هستید میتوانید به بخش وکیل خانواده مشهد مراجعه نمایید.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که طرفین دعوا با هر دلیلی می خواهند با تفاهم و توافق از یکدیگر جدا شونداین توافق می تواند در خصوص مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند باشد و این توافق از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.به عنوان مثال زوجین توافق مي کنند که زوجه کل یا بخشی از مهريه خود را در قبال طلاق ببخشد يا کل آن را دريافت کند و يا با شرايط توافق شده بین زوجین مهريه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در راي دادگاه منعکس خواهد شد و قابليت اجرا دارد.

چگونه می توان طلاق توافقی در مشهد گرفت؟

اگر شما و همسرتان در مورد شرایط طلاق توافق داشته باشید، در این صورت ممکن است بتوانید طلاق بگیرید. در بیشتر مواقع، این موارد سریعتر و راحت تر از طلاق عادی است. در غیر این صورت، می توانید با یک وکیل مشاوره بگیرید تا با مشاوره یا کمک به تشکیل پرونده طلاق بگیرید.

5/5 - (12 امتیاز)

یک پاسخ به “طلاق توافقی در مشهد به همراه مشاوره رایگان طلاق”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر وکیل مشهد

به انجمن وکیل اگاه بپیوندید

مشهد میدان احمد اباد ابتدای ملاصدرا ساختمان صدرا طبقه سوم واحد ۳۰۶

info@vakilagah.com

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 16

Call Now Button09155802353 تماس بگیرید